MILLI PARKALAR - TABIAT PARKLARI

MILLI PARKLAR-TABIAT PARKLARI

2873 sayılı Milli Parklar Kanunu çerçevesinde bulunan; milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı ve tabiatı koruma alanları ile görev ve sorumluluklar; T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün yetkisi içerisindedir.Balıkesir’in doğa turizmi açısından sahip olduğu alanlar, yasal yönden üç grupta toplanmaktadır.

2873 sayılı Milli Parklar Kanunu çerçevesinde bulunan alanlar;
Bandırma ve Manyas ilçeleri sınırları dâhilinde Kuşcenneti Milli Parkı, Edremit ilçesi sınırları dâhilinde Kazdağı Milli Parkı, Ayvalık ilçesi sınırları dâhilinde Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Merkez ilçe sınırları dâhilinde Değirmenboğazı Tabiat Parkı, Edremit ilçesi sınırları dâhilinde Darıdere Tabiat Parkı, Ayvalık ilçesi sınırları dâhilinde Sarımsaklı Tabiat Parkı ve Edremit ilçesi sınırları dâhilinde Kazdağı Göknarı Koruma Alanı bulunmaktadır.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde bulunan alanlar;
Balıkesir-Kütahya Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Edremit-Narlı Yaban Domuzu Örnek Avlağı, Bigadiç-Karal Devlet Avlağı, İvrindi ve Balya ilçeleri dâhilinde Çamucu Devlet Avlağı, Bigadiç ve Sındırgı ilçeleri dâhilinde Adaçalı Devlet Avlağı, Bandırma ve Gönen ilçeleri dâhilinde Misakça Genel Avlağı bulunmaktadır.

2872 sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde bulunan alanlar;
Bandırma ve Manyas ilçeleri sınırları dâhilinde Manyas (Kuş) Gölü Sulak Alanı, Gönen Çayı Deltası Sulak Alanı, Savaştepe ilçesi sınırları dâhilinde Peribacaları (Yaylalılar Köyü), Edremit ilçesi sınırları dâhilinde Şahinkalesi Erdek ilçesi sınırları dâhilinde Yerleşim (Sahilboyu), Ayvalık ilçesi sınırları dâhilinde Yerleşim (Küçükköy-Adalar) bulunmaktadır.

Balıkesir’deki Koruma Statülü Milli Park ve benzeri alanlar, bilinirlik durumlarına göre aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. 


KORUMA STATÜLÜ ALANLAR

Değerin bilinirliği; Bölgesel seviyede B, Ülke seviyesinde T, Milletlerarası seviyede: M


Balıkesir’in sahip olduğu Koruma Alanlarının ilçelere dağılımı; Edremit 1 Milli Park, 1 Tabiat Parkı ve 1 Koruma Alanı;  Ayvalık 2 Tabiat Parkı; Bandırma ve Manyas birlikte 1 Milli Park; Merkez İlçe Karesi 1 Tabiat Parkı şeklindedir. 

Milli Parklar
Kazdağı Milli Parkı ülkemizin önde gelen turizm bölgelerinden biri olan güzel Edremit körfezinin kıyısında yer almaktadır. Edremit’e 15 km., Balıkesir’e 105 km., uzalıktadır. 20.935 Ha. alana sahiptir ve yüksekliği 1000 metredir.   Zengin Bitki Örtüsü ve Fauna, Biyolojik Çeşitlilik, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık gibi aktivitelere imkan vermektedir.

Kuş Cenneti Milli Parkı, Balkesir il sınırları içerisindedir. 1959 yılında bu statüyü kazanmıştır.. Orman rejiminde olmadığı için önce Bakanlar Kurulu Kararı ile orman rejimine alınmış, bilahare milli park statüsü verilmiştir. Yüz ölçümü 17.058 hektardır. Anadolu’dan Avrupa’ya geçen kuş göç yolu üzerinde bulunan Kuşcenneti, pelikan, balıkçıl, kaşıkçı, karabatak, yaban kazı, yaban ördeği ve ötücülerden oluşan binlerce kuşun ağaçlar ve sazlar üzerine yuva yaptığı büyük kuluçka kolonilerini barındırmaktadır.

Tabiat Parkları
Tabiat Parkları; bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun doğa parçalarıdır. 
 
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, 19.624 hektardır. 21 Nisan 1995’te bu statüyü kazanmıştır. Jeomorfolojisi, peyzaj güzellikleri ve rekreasyonel olanakları ile mükemmel bir ortam sunmaktadır. Ayvalık’a bağlı 22 adanın 19 adedi bu alan içerisinde kalmaktadır. 
Fauna: Tavşan, Keklik, Tilki, Porsuk.

İletişim: 0266 3125987
Flora: Kızılçam, Ardıç, Yabani Zeytin.

Değirmenboğazı Tabiat Parkı Merkez’de Karesi İlçesi sınırları içerisinde; Balıkesir - Bursa karayolunun 10. kilometresi üzerindedir. 11.07.2011’de bu statüyü kazanmıştır.  Toplam alanı 250 hektardır. Sahada;  girişte satış standları, içeride kır gazinosu, kafeterya, büfe, çocuk oyun alanları basketbol sahası ve otopark bulunmaktadır. Piknik alanı çam, servi, sögüt, gibi 52 tür ağacı bünyesinde barındırmaktadır.

Balıkesir’in diğer 2 Tabiat Parkı ise, Edremit İlçesinde bulunan 2 hektar alana sahip Sarımsaklı ile Merkezde bulunan 10 hektar alana sahip Darıdere’dir. Her iki Tabiat Parkı’da 11.07.2011 bu kapsama alınmıştır.

Tabiatı Koruma Alanı
Kazdağı Göknarı Tabiatı Koruma Alanı Edremit İlçesi sınırları içerisinde, Balıkesir’e 124 km., Edremit’e 35 km.uzaklıktadır. 254 hektar alana sahiptir ve 15.06.1988’de koruma alanı ilan edilmiştir. Endemik ve nesli tükenmekte olan Göknar türüne sahip eşsiz bir eko-sistemdir. Kazdağı Göknarı, Karaçam, Doğu Kayını sahada bulunan başlıca ağaç türü; Geyik, karaca, domuz, ayı, kurt, çakal sahada yaşayan başlıca hayvan türleridir.

Kaynak: 
http://www.milliparklar.gov.tr/
http://www.balikesirkulturturizm.gov.tr/