MÜZELER

Bakanlıklar, kamu kurum ve Kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerle vakıflar, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 26. Maddesi doğrultusunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin almak şartyla, kendi hizmet konularının veya amaçlarının gerçekleştirilmesi için her çeşit taşınır kültür varlığını içeren müzeler kurabilirler.Taşınır kültür varlıklarının korunması açısından Devlet müzeleri satatüsünde bulunan özel müzelerin başvurusu, kuruluş, görev, yönetim, gözetim, denetim şekil ve şartları "Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelik" hükümleri ile belirlenmiştir. 20.10.2014 tarihi itibari ile Bakanlığın denetiminde Türkiye genelinde 197 özel müze faaliyet göstermektedir. 

Bakanlık kayıtlarında Balıkesir’de Aya Nikola Anıt Müzesi, Küçükköy Belediyesi Kent Müzesi, Ayışığı Manastırı Müzesi,  Kuvayi Milliye Kültür Müzesi, Özcan İlköğretim Okulu Tarih ve Kültür Müzesi özel müze olarak yeralmaktadır.

Balıkesir merkezi ve ilçelerinde ziyarete açık olan müzeler  şunlardır:

Kuva-yı Milliye Müzesi: 
Müze oluncaya  kadar,   eski belediye binası olarak kullanılan bina, 1840 yılında Karesi Sancağı Defterdarı Girid-i Zade Mehmet Paşa ’nın konağı olarak yaptırılmıştır. 15 Mayıs 1919 yıllarında İzmir’in işgali akabinde, 16 Mayıs 1919 ‘da Balıkesirlilerin toplanarak silahlı mücadele kararının alındığı ve Kuvâ-yi Milliye ateşinin parladığı bu bina uzun yıllar 2. Kolordu Komutanlığı’na ve Ali Hikmet Paşaya karargâh vazifesi görmüştür. İzmir Şimal Cepheleri Heyeti’nin çalışma merkezi olmuştur. 

Konağın kompleksi içinde bulunan  ve 1913 yılında “Okuma Yurdu"  olarak açılan ve yine 18 Mayıs 1998’de “Milli Mücadele Tarihimiz Kitaplığı" olarak hizmete giren binada 6 Şubat 1923 tarihinde İlimize ilk gelişlerinde Büyük Atatürk ‘ü de misafir etmiştir.2 kata yayılan seksiyonlardan oluşan Kuvâ-yi Milliye Müzesi’nin 120 m2’lik zemin katında; Balıkesir Kuvâ-yi Milliye’sinin kurulmasında öncülük etmiş 41 Bayrak Adam ’ın aldıkları yazılı kararlar, 5 adet Kongrenin Kararları, bu kahramanların özel eşyaları, fotoğrafları ile Atamızın Balıkesir’e gelişlerinde çekilmiş fotoğrafları sergilenmektedir. 2.Katında ise ilimizde ortaya çıkan arkeolojik eserler ile etnografik eserler sergilenmektedir.

Müze; Pazartesi hariç mesai saatlerinde açıktır.
Telefon No:0.266.24 33 181        Faks: 245 30 27

Basın Müzesi:
Karesi İlçesinde, gazeteciliğin geçmişini ve şimdi geldiği noktayı gelecek nesillere aktarmak için Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteğiyle Tarihi Paşa Konağı’nda Basın Müzesi kurulmuştur.

Basın Müzesi’nde; 1950’li yıllarda kullanılan matbaa makinesi, eski fotoğraf makineleri, ses kayıt cihazları, baskı makineleri, kurşun harfler, ofset baskı yapan ilk matbaa, çeşitli tarihlerde kullanılan daktilolar, eski telefonlar ve çeşitli bilgisayarlar bulunmaktadır. Üst katında ise kütüphane, seminer salonu ve çeşitli odalar bulunmaktadır.

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi:
Karesi İlçesi Dumlupınar Mahallesi Ulus Sokak’ta 150 yıllık 2 katlı tarihi bir yapı ve hemen bitişiğindeki 3 katlı yeni yapıda yer alan müzenin açılışı 19 Mayıs 2006 tarihinde yapılmıştır. Türkiye’nin ilk ve tek fotoğraf müzesidir. Müze; 2 sergi salonu, makine teknolojisi salonu, kitaplık, fotoğraf ekipmanları, karanlık oda ve binanın buluntularının sergilendiği salon ile tarihi ve teknik değeri olan fotoğraf makinelerinin sergilendiği salondan oluşur. 

Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi:
Akıncılar Mahallesi Gazi Bulvarında Belediyeye ait eski Elektrik ve Su Otobüs İşletme binasının restore edilerek, 21 Şubat 2004 Tarihinde  “T.C. Balıkesir Belediyesi Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi" olarak hizmete açılmıştır.

Pazar ve Pazartesi günleri hariç 08.00-17.00 saatleri arası ücretsiz olarak halkın ziyaretine açık olan Müzede, Çağdaş Türk Sanatçılarına ait 95 adet tablo yer almaktadır.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi: 
Akçay’dan 6 km. sonra Çamlıbel yoluna girdiğimiz de sol yol sizi Tahtakuşlar’a , sağ yol ise Çamlıbel’e ulaştırır.Takiben 1-2 km. sonra Tahtakuşlar Köyüne girdiğinizde Etnografya Galerisi karşınıza çıkar. Alibey KUDAR tarafından kurulan galeri,1991 yılında açılan  Türkiye’nin ilk ÖZEL ETNOGRAFYA MÜZESİ ile 1992 yılında açılan ve Türkiye’de  ilk kez bir köyde kurulan sanat galerisidir.  Galeride, Orta Asya’dan  Türkiye’ye  göç eden Türk boylarının ilginç  ve özgün  kültür varlıkları, giyim, ev eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları  her türlü sanat yapıtları, yazmalar, kolyeler, nazarlıklar...vb.  ile dünyada sergilenen en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası yıl boyunca  sergilenmektedir. Haftanın her günü açıktır. 

TEL: 0.266.3873340   www.etnografya-galerisi.com  www.tahtakuslar.8m.com

Sıdıka Erke Etnografya Müzesi: 
Edremit Belediyesi tarafından kurulan müzede; Kuvâ-yı Milliye odası, geleneksel Türk ev adaları, el yapımı  eserler, eski silahlar sergilenmekte olup, Müze Yunus Emre Parkının hemen yanındadır.
Pazartesi hariç 9.00-12.00-13.00-1700 saatleri arası açıktır. Tel:0.266.3741718

Bandırma Arkeoloji Müzesi

1989 yılında Bandırma Belediyesi’nden alınan arsayla Bandırma Müzelerini Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından müze binasının yapımı planlanmış ve 1992 de   inşasına başlanmıştır.1993 yılında su basmanı seviyesine gelindiğinde ise inşaat Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. 

İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ nün  kontrolörlüğünde 1995 yılından itibaren çalışmalara devam edilmiştir.Bandırma Arkeoloji Müzesi, Ziraat Bahçesi olarak da bilinen Atatürk Parkı’nın yanında yer almaktadır. 

Bandırma-Erdek,Çanakkale, İzmir yolunun kesiştiği noktanın yaklaşık 200 m. yakınında bulunması tatillerini bu yörede geçirmek isteyenlerin müzeyi ziyaretini kolaylaştırmaktadır.22 km lik mesafede bulunan Erdek,30-35 dakika uzaklıktaki Gönen ve Manyas, yaklaşık 35 km uzaklıktaki Susurluk Ilıcaları, Edremit, Akçay, Altınoluk, Çanakkale-Assos v.b. görmek için deniz yoluyla Bandırma’ya gelen tatilcilerin kullanmak zorunda olduğu güzergah üzerinde bulunan Bandırma Arkeoloji Müzesi, Liman İşletmeleri’nin ve Toprak Mahsulleri Ofisi binasının arkasında konumlanmıştır. 

Özel aracı olmayanlar için de İstanbul Deniz Otobüsleri İşlemesi’nin ön kısmında  yer alan taksi dolmuş ve dolmuşların bulunduğu durakta 15-20 dakika arayla müzeye dolmuş seferi düzenlenmektedir.Şehrin batısında kalan müze, şimdilik yerleşim alanının biraz dışında bulunmaktadır. Ancak hızlı bir gelişim gösteren şehir ve bu gelişime bağlı olarak artan nüfusla, kısa zamanda yerleşim alanı içinde kalacaktır.

Müze pazartesi günleri hariç,hafta sonları da dahil olmak üzere her gün saat 09 00-16 00 arasında ziyarete açıktır. 

Tel No: 0 266 714 82 71 - 715 41 38

Bigadiç Müze Ve Kültür Evi: 
1942 Bigadiç depremi sonrasında Tekel İdaresi için yapılan ve 1930-1940 yılları arasında yaşanan Akılcı-İşlevci Mimarlık Akımı örnekleri arasında sayılan özellikli bir yapıdır., Kaymakamlığımız öncülüğünde, Belediye veÇEKÜL "Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma" Vakfı işbirliğiyle ÇEKÜL Vakfı tarafından hazırlanan Röleve ve iç mimari plânlarına uygun olarak İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve Belediye imkânlarıyla yeniden düzenlenerek müze ve kültür evi haline getirilmiştir. Müzede:

a) "Kuvâ-yi Milliye Hareketi" içinde özel yeri olan Balıkesir’in Bigadiç ayağına ilişkin " Kuvâ-yi Milliye Bölümü";

b) Arkeoloji Bölümü; İlçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Ancyra antik yerleşimine ait kalıntılar;

c) Etnografya Bölümü; Son 200-300 yıllık zaman kesitinde günlük yaşama dair öğeler bulunmaktadır. Ayrıca 96 m2 büyüklüğünde 90 kişilik toplantı, seminer vb etkinlikler ile resim,  fotoğraf vb. sergiler için kullanıma uygun çok amaçlı bir salon bulunmaktadır. Müzenin açılışı 1 Aralık 2001 tarihinde olmuştur. 

Pazar ve Pazartesi günleri tatil olup diğer günler 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. İrtibat Telefonu: (0 266) 614 28 38

Gönen Mozaik Müzesi: 
Gönen Termal Tesisleri yanındadır. Üstü örtülü alandaki müzede, taban mozaiği ile çevresinde derlenmiş olan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait  taş eserleri bulunmaktadır.

Saraylar Köyü Açık Hava Müzesi: 
Marmara İlçesindeki Bizans döneminden kalan eserlerin bulunduğu müze, Marmara’ya 25 km uzaklıktadır.

Sevim Ve Necdet Kent Kitaplığı:  
Ayvalık – Alibey Adası girişinde solda bulunmaktadır. Ortaçağ Hisarı şeklinde bulunan  bu manastır ve kilise; Edremitli iki keşiş tarafından, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden kısa bir süre sonra kurulmuş ve Aziz Yahya’ya (St.John, St Yuhanna) atfedilmiştir. Devrinde önemli azizleri, patrikleri ve keşişleri  barındırmıştır. 

1835 yılından itibaren burada bulunan kitaplığı zenginlemeye başlamıştır. Dini kitapların yanı sıra 17. ve 18. asrın kilise hukuku hakkındaki yayınları ile de ünlenmiştir. O dönemlerden ayakta kalabilen değirmen ve kilise, Rahmi KOÇ’un girişimleri ile restore ettirilmiş 07.08.2007 tarihinde açılmıştır. 

Rahmi Koç  Müzecilik ve Kültür Vakfı  bünyesinde hizmet verecek olan kitaplığa Emekli Büyükelçi Necdet H. Kent ‘in ve eşinin ismi verilmiştir.  Değirmenin giriş katında  hediyelik objeler  ve yörenin  özel zeytinyağlarını bulabilir, kitaplarından yararlanabilirsiniz.

İrtibat Telefonu: (0266 327 33 00)  www.rmk-museum.org.tr