ALTIEYLÜL

ALTIEYLÜL

Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde yer alan Altıeylül ilçesi 12.11.2012 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen 6360 sayılı “14 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulmasına Dair Kanun" ile kurulmuştur. Balıkesir ilinin merkez iki ilçesinden birisidir.Yapmadan Dönmeyin:

Tarihi Şadırvan’ı görmeden

Pamukçu Kaplıcaları’na gitmeden

6 Eylül Kurtuluş Günü etkinliklerini izlemeden

Ayvatlar Yörük ve Türkmen Şöleni’ne katılmadan

Yüz Ölçümü :          956 km²

Nüfus (2018):          181.209

Merkeze Uzaklığı:  Merkez İlçe

 

94 mahallesi bulunan Altıeylül ilçesi 2018 TÜİK verilerine göre 181.209 nüfus ile ilin en fazla nüfusa sahip olan ilçesidir. İlçenin kuzeyinde Karesi, doğusunda Kepsut ve Bigadiç, güneyinde Savaştepe ve batısında İvrindi ilçeleri bulunmaktadır.

 

94.946,50 hektar idari sınıra sahip olan ilçe topraklarının %48,67’si tarım alanlarından oluşmaktadır. Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasındaki geçiş bölgesinde bulunan ilçede, iki iklim özellikleri de yer yer görülmektedir.

 

Altıeylül ilçesi içinde barındırdığı kültürel değerleri ile gezilip görülmeye değer bir yerdir. Öyle ki Oruç Bey Mescidi, İbrahim Ağa Cami, Kasaplar Cami, Emin Ağa Cami gibi  bir çok tarihi ibadethane ilk  yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte Mutasarrıf Ömer Ali Bey döneminde yapıldığı düşünülen Tarihi Şadırvan; Bereketli - Kuşkaya ve Balıklı’daki Roma dönemi köprüsü; Selimiye’deki İkizcetepeler Kalesi; 1910 tarihli  Uhuvet Mektebi (Eski Öğretmen Okulu), Tarihi Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Tekel Binası; Kurtdereli Mehmet Pehlivan Anıtı,  ilçenin başlıca tarihi yapılarındandır.

 

Balıkesir’in ilk rekreasyon alanı (1934);  Türkiye’nin en eski, modern ve güzel parklarından olan Balıkesir Atatürk Parkı da ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Park 2006 yılında, şehrin en büyük dinlenme alanı olması nedeniyle, kapsamlı olarak yeniden düzenlenmiş ve modern bir görünüm kazandırılarak ziyaretçilerin huzurlu zaman geçirmesine sunulmuştur. 2017 yılında hizmete açılan Balıkesir Çay Deresi Rekreasyon Alanı ( Avlu) da ilçenin keyifli zaman geçirilecek mekanlarındandır.

 

İlçe merkezine 15 km mesafedeki, inflamatuar romatizmal hastalıklar, bel ağrıları, eklem hastalıkları, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası uzun süreli hareketsiz kalma durumları, stres bozukluğu ve spor yaralanmaları tedavisinde destekleyici tedavi olarak kullanılan Pamukçu Kaplıcaları da ilçenin şifalı suya sahip termel merkezidir.

 

İlçenin Ayvatlar Mahallesi’nde gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelmiş “Balıkesir Uluslararası Ayvatlar Yörük ve Türkmen Şöleni” ilçenin Balıkesir’i ve Türk kültürünü tanıtan önemli etkinliklerinden biridir. Şölen her yıl Anneler Günü ile aynı gün gerçekleştirilir.

 

İlçede her yıl gerçekleştirilen etkinliklerden biri de, 1966 Yugoslavya şampiyonluğu, 1967 Amerika Las Vegas Maraton Yarışı ikinciliği, 1968 Yunanistan, 1972 Yugoslavya, 1973 Yunanistan Balkan şampiyonluklarını kazanan, 1942 Balıkesir doğumlu İsmail Akçay adına düzenlenen “İsmail Akçay Yol Koşusu”dur. Koşu her yıl Balıkesir’in kurtuluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilir.Yapmadan Dönmeyin:

Tarihi Şadırvan’ı görmeden

Pamukçu Kaplıcaları’na gitmeden

6 Eylül Kurtuluş Günü etkinliklerini izlemeden

Ayvatlar Yörük ve Türkmen Şöleni’ne katılmadan

Yüz Ölçümü :          956 km²

Nüfus (2018):          181.209

Merkeze Uzaklığı:  Merkez İlçe