AYVALIK

AYVALIK

Ayvalık, zeytin ve çam ormanlarının denizle kucaklaştığı, iç içe geçmiş birbirinden güzel koyları, çevresini sarmalayan irili ufaklı 24 adası, adeta bir açıkhava müzesini andıran mimari yapıları ve büyüleyici denizaltı dünyasıyla keşfedilmeyi bekleyen bir turizm cennetidir.Yapmadan Dönmeyin:

Sahillerin tadını çıkarmadan

Tarihi mekanları görmeden

Şeytan Sofrası’ndan gün batımını izlemeden

Cunda Adası’nda balık yemeden

Ayvalık tostunu yemeden

 

 

Yüz Ölçümü :          265  km²

Nüfus (2018):          71.063

Merkeze Uzaklığı:  130 km

İlçede Akdeniz iklimi hüküm sürer. Ege Bölgesi’nde yer alması nedeniyle kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Devamlı hafif rüzgarlı günler mevcuttur. Yaz sıcaklığı ortalama 24-34 °C’dir. Kışlar ise ılıktır. Özellikle yazları tüm çevre kavurucu sıcaklıktayken Ayvalık’ta batıdan esen ve genellikle öğleleri başlayan imbat ilçeyi serinletir. Bazı yazlar da "meltem" rüzgarları eser. Kaz Dağı yönünden gelen esintinin haftalarca sürdüğü de olur.

 

Tarihte Cisthna, Taliani ve Kydonia olarak adlandırılmış çok eski bir yerleşim merkezi olan Ayvalık’a ilk yerleşenler, Misyalılar’dır. Yunan adalarından göçen milletler, Edremit Körfezi’ndeki adalarda koloniler kurmuşlardır. Ayvalık ve çevresi İ.Ö. 330 - 30 yılları arasında Makedonyalıların, M.Ö. 30 - M.S. 395 arası Romalıların, M.S. 395 - 1453 arasında Bizanslıların hâkimiyetinde kalmış. Ayvalık’ın bilinen tarihi 1623 yılına kadar uzanır.

 

Korsanların sürekli saldırısı karşısında civardaki adalarda yaşayanlar önce Kabakum’a, sonra Eğribucak’a yerleşmişler ve korsan saldırıları devam edince bu kez Küçükköy’e, oradan da bir göl görünümündeki Ayvalık’a geçmişler. Fatih’in Midilli’yi almasıyla bölgede korsanlık sona ermiş, deniz güvenliği sağlanmış ve civar adalarda yaşayan halk, Ayvalık ve Cunda Adası’na yerleşmiş. Daha önceleri balıkçılıkla geçinen halk, sanayi ve deniz ticaretini geliştirerek Ayvalık’ı bir kent haline getirmiştir.

 

Kent yaşamının koşuşturmasından uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak ve sessizliğin tınısında ruhunu dinlendirmek ise gönlünüzden geçen Ayvalık’ta aradığınızdan fazlasını bulursunuz. Türkiye’nin en güzel plajlarından olan Sarımsaklı’da denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, gün batımını en güzel haliyle Şeytan Sofrası’nda yaşayabilirsiniz.

 

Tarih kokan Cunda (Alibey) Adası’nda dolaşırken bir anda kendinizi Venedik’in labirenti andıran ya da Bizans’ın ihtişamlı sokaklarında bulabilirsiniz. Dalış tutkunuysanız şayet, Ayvalık’ın 60 dalış noktasında, Kızıldeniz’i aratmayan mercan resifleriyle bezenmiş gizemli su altı dünyasını keşfedebilirsiniz. Kısacası tatil anlayışınız ne olursa olsun Ayvalık, tüm misafirperverliğiyle karşılar sizi. Tek yapmanız gereken, fotoğraf makinenizi alıp yola düşmektir.

           

Günümüzde Rahmi Koç Müzesi olarak kullanılan Taksiyarhis Kilisesi (1462), Ayvalık Cunda Adası’nın simgelerindendir. İlk kilise yapısının bakımsızlık ve depremler nedeniyle yıkılması sonucu günümüz Taksiyarhis Kilisesi, 1873 yılında, buradaki Rum Ortodoks cemaati tarafından, eski kilise kalıntıları üzerine yeniden inşa edilmiştir. Yapı daha sonradan camiye çevrilmiş olup 1944’te tekrar bir deprem ile terk edilmiştir. Son olarak 2013’te Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen anıtsal yapı, bu tarihten itibaren Rahmi Koç Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

Saatli Cami ( Agia İanni), Ayvalık tarihi yerleşiminin içinde, Fevzi Paşa Mahallesi’nin içinde 1870 yılında yapılmış olup, 1928 yılında camiye çevrilmiştir.

 

Çınarlı Cami, 1790 yılında Agios Yorgis Rum Ortodoks Kilisesi olarak inşa edilmiş olup, 1923 yılında camiye dönüştürülmüştür. Bu güzel yapı Alibey Cami olarak da bilinir.

 

Hayrettin Paşa Cami, aynı ismi taşıyan Hayrettin Paşa Mahallesi’nde yer alır. 1850 yılında Kato Panaya Kilisesi olarak inşa edilmiştir ve Ayvalık’ın ilk kiliselerden biridir. Cumhuriyet döneminde camiye çevrilerek Hayrettin Paşa Cami ismini almıştır.

 

Taşlı Manastır, Çamlık Koyu’nun tam karşısında, koca bir kayalık gibi görünen ada üzerindeki manastır ( Aya Paraskevi Manastırı) ve bu yapıyı saran doğal kayalıklar nedeniyle “ Taşlı Manastır” ismiyle anılmaktadır.

 

Ayışığı Manastırı, Alibey ( Cunda) Adası’nın kuzey yönündeki Pateriça Yarımadası’nın en uç noktasında yer alan Ayışığı Manastırı, dik bir tepenin denizle birleştiği noktada yer almaktadır. İlk inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

 Yapmadan Dönmeyin:

Sahillerin tadını çıkarmadan

Tarihi mekanları görmeden

Şeytan Sofrası’ndan gün batımını izlemeden

Cunda Adası’nda balık yemeden

Ayvalık tostunu yemeden

 

 

Yüz Ölçümü :          265  km²

Nüfus (2018):          71.063

Merkeze Uzaklığı:  130 km