BALYA

Balıkesir merkeze 50 km mesafedeki ilçenin kurulduğu tarih ile ilçenin adının nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. İlçe Helenistik ve Roma dönemlerine ait iskan kalıntılarının yanında Grek ve Pers uygarlıklarına ait tümülüsler de tespit edilmiştir.Yapmadan Dönmeyin:

Fransız yapılarını görmeden

Şifalı su ve özel kuma girmeden

Osmanlı döneminden kalan mezar taşlarını görmeden

Eşsiz doğanın keyfini çıkarmadan

           

Yüz Ölçümü :          952  km²

Nüfus (2018):          13.141

Merkeze Uzaklığı:  50km

 

Balya ilçesinin doğusunda Karesi, kuzeyinde Gönen ve Manyas, güneyinde İvrindi ilçeleri ile komşuyken batısında Çanakkale ili bulunmaktadır. 952 km²  yüz ölçümüne sahip olan ilçe topraklarının %70’lik bölümü dağlık alanlardan oluşmaktadır. Bu nedenle tarımsal faaliyetlerin uygulanma alanı kısıtlı olmasına rağmen ilçenin başlıca geçim kaynağı tarımdır. İlçede meyvecilik, bağcılık, ormancılık ve hayvancılık ilçe ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Öyle ki tereyağı son dönemlerde ünlenen önemli hayvansal ürünlerindendir.

 

Balya, simli kurşun madeniyle de ülke genelinde tanınmaktadır. Bu madenlerin Roma döneminden itibaren işlendiğine dair bilgiler olduğu ifade edilir. Madenlerin Osmanlı döneminde işletilmesine dair en eski vesika ise 1651 tarihlidir ve madenler bölgede 1940 tarihine kadar da ilçenin temel ekonomi kaynağı olarak faaliyet göstermiştir. Tekrar faaliyete geçen simli kurşun madenine ek olarak günümüzde yeni sanayi planlamaları ile birlikte ilçenin parlak bir gelişim göstereceği ön görülmektedir. 

 

Kadıköy Mesire Alanı, Fransızlar döneminden kalma Eski Maden Sahası, Tabakhane Köprüsü, Osmanlı döneminden kalma mezar taşları ve kitabeleri ilçenin gezilip görülmesi gereken başlıca değerleri olmakla birlikte; Balıkesir- Bursa yolunun Şamlı ayrımından 22 km mesafedeki Balya Dağ Ilıcası da kireçlenme, siyatik, romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelen termal bir tesisdir. Ayrıca Balya kaplıcalarının en önemli özelliklerinden biri de dünyada tek olan kum havuzlarıdır. Kumun içinden doğal yollardan kaynayan termal su diğer çamur banyolarından daha hijyenik ve etkilidir. Yapmadan Dönmeyin:

Fransız yapılarını görmeden

Şifalı su ve özel kuma girmeden

Osmanlı döneminden kalan mezar taşlarını görmeden

Eşsiz doğanın keyfini çıkarmadan

           

Yüz Ölçümü :          952  km²

Nüfus (2018):          13.141

Merkeze Uzaklığı:  50km