HAVRAN

HAVRAN

Ege Bölgesi’nin Edremit Körfezi’ne doğru uzanan verimli bir ovası üzerine kurulmuş, çok tarihi bir yerleşim yeri olan Havran, Osmanlı dönemi kaynaklarında “Haran Eli", “Franeli" veya Viraneli" şeklinde geçmektedir.Yapmadan Dönmeyin:

Seyit Onbaşı’nın anıtını ziyaret etmeden

Tarihi evleri görmeden

Kent müzesini ziyaret etmeden

Leblebi yemeden

           

Yüz Ölçümü :          543  km²

Nüfus (2018):          27.741

Merkeze Uzaklığı:  79 km

Ankara Savaşı’ndan sonra Timur’un askerleri Şah Nureddin komutasında Balıkesir ve Edremit taraflarını, özellikle Havran’ı tahrip etmiş, bu yüzden şehre “Viraneli” adı verilmiştir. Bir başka görüşe göre kasaba eski bir şehrin kalıntıları üzerine kurulduğu için bu isim verilmiştir.

İlçe 1926 yılında Edremit’e bağlı bir bucakken, 1957 yılında ilçe statüsü kazanmıştır.

           

Roma ve Bizans döneminde Aureliane (Altın Ülkesi) olarak anılan Havran Prehistorik döneme ait İnönü (İnboğazı) mağaraları, Havran çevresindeki tarih öncesi kültürler hakkında önemli ipuçları vermektedir. Mağaraların en büyüğü Karanlık Mağara’da Grek- Roma malzemeleri ile pişmiş topraktan kadın - erkek heykellerine rastlanmıştır. Osmanlı dönemine ait eserlerden ise Cami-i Kebir, Orta Cami ve Ebu Bekir Cami özellikli yapılardır. Terzizade Konağı, Hocazade Abdurrahim Bey Evi ve Zerbalızade Fahri Bey Evi özellikleri korunarak günümüze kadar gelebilmiş sivil mimari örnekleridir. Cumhuriyet dönemi, Çanakkale Kahramanı Koca Seyit Anıtı da ilçede dikkat çeken eserdir.

           

Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın kahramanlarından olan Koca Seyit adıyla anılan Seyit Onbaşı Balıkesir ili Havran ilçesi doğumludur. I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde görev almıştır. 18 Mart 1915’te İngiliz gemilerinin Çanakkale’yi geçmek için pek çok topu susturdukları anda 275 kilogramlık mermiyi sırtına alarak topa yerleştirmiş ve Ocean adlı İngiliz zırhlısı batırılmıştır. Kaybedilmek üzere olunan savaş kazanılmıştır. Koca Seyit, Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştiren en önemli kahramanlarımızdan biridir. Şu anda kabri doğum yeri olan Havran’ın Koca Seyit Köyü’ndedir.                                                      

           

Edremit Körfezi civarında yer alan bu ilçemizin temel ekonomik uğraşı zeytinciliktir. Yağlık zeytin üretilen ilçede, birçok zeytinyağı imalathanesi bulunup üretilen zeytinyağı kalitesi ülke genelinde Havran’ın tanınmasını sağlamıştır. Bunun yanında Havran, Balıkesir ilinde önemli miktarlarda üretilen mandalina ve leblebisiyle de öne çıkmıştır.

           

Havran Kent Müzesi, Havran’ın en görkemli konaklarından olan Hocazade Konağı, restorasyon sonrası yenilenen çehresi ve taşıdığı vizyonuyla kapılarını artık geleceğe bir “KENT MÜZESİ” olarak açmıştır. Havran Kent Müzesi’nin giriş katındaki salon, geçici sergilerin düzenleneceği sergi salonu bölümüdür. Müzenin tamamında görsel metinlerde Antik Çağ’dan, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar Havran’ın kronolojik bir anlatımı yapılmaktadır. Salondan ahşap merdivenlerle üçüncü kata çıktığınızda, Çanakkale Kahramanı Havranlı Kocaseyit heykeli karşılar. Gezi güzergahınıza devam ettiğinizde Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na katılışı, cepheler ve tabi ki Çanakkale Cephesi’nin unutulmaz kahramanları Havranlı Ömer Çavuş ve Seyit Onbaşı’nın kahramanlıklarını okursunuz. Zemin kata indiğinizde konağın orijinal hamamı karşılar ziyaretçileri. Hamam kültürü anlatımları, tarihi çarşı, Havran esnafının üretimhanelerinin sergilendiği sokak nostaljik ortamıyla bambaşka dünyalara götürür misafirlerini.

           

Havran Mezarlığı, içerisinde bulunan mezar taşlarının tarih bakımından eskiliği kadar, süslemeleri ve metinlerin zenginliği ile dikkat çeker. Havran Mezarlığı’nda gezerken kendinizi Osmanlı’nın başkenti İstanbul’da gibi hissedeceksiniz.

 Yapmadan Dönmeyin:

Seyit Onbaşı’nın anıtını ziyaret etmeden

Tarihi evleri görmeden

Kent müzesini ziyaret etmeden

Leblebi yemeden

           

Yüz Ölçümü :          543  km²

Nüfus (2018):          27.741

Merkeze Uzaklığı:  79 km