İVRINDI

İVRINDI

Adının kesin olarak nereden geldiği bilinmemekle beraber Rumca Avrandi’den geldiği sanılan İvrindi, yapılan araştırmalara göre MÖ. I. ve II. yüzyılda yoğun bir yerleşime sahne olmuştur.Yapmadan Dönmeyin:

Tarihi yapıları gezmeden

Çömlek ve tahta kaşık almadan

Lezzetli etlerinden yemeden

 

Yüz Ölçümü :          751 km²

Nüfus (2018):          32.758

Merkeze Uzaklığı:  38 km

Türk Dönemi ile büyük bir gelişme gösteren yerleşim, Osmanlı Dönemi ile birlikte önemli bir tarım ve hayvancılık merkezi olarak ün kazanmıştır. İvrindi, 19. yüzyıl sonlarında Karesi Sancağı’na bağlı bir nahiyedir. Kurtuluş Savaşı dönemindeyse 1920’den Eylül 1922 tarihine kadar Yunan işgalinde kalmıştır. 1944 yılında da İvrindi ilçe statüsü kazanmıştır.

           

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Koyun, sığır yetiştiriciliği ve arıcılık yapılmaktadır. İlçede kaolin ve antimon yatakları bulunmaktadır.

           

İvrindi’de “Korunması Gerekli Kültür Varlığı" olarak tescillenmiş birçok yapı mevcuttur. Gözlüçayır Köy Camii, Hükümet Konağı, Korucu Şehit Bülent Emen Anadolu Lisesi, Gömeniç Kalesi, Şeyh Bedrettin Camii, Kocaeli Camii, Yağcılar Evi, Madra Dağı Kalesi, Bedrettin Mahallesi İlkokulu, Gökçeyazı Höyüğü ve Kocaeli Tümülüsü İvrindi’nin tescilli taşınmazlarıdır.

           

Hükümet Konağı İvrindi’deki en önemli tarihi yapılardandır.

           

Gazi Evrenos İlkokulu, eskiden Gazi Evrenos İlkokulu olarak kullanılmış olan tarihi bina, İvrindi’nin en görkemli tarihi yapılarından biridir. Milli Mücadele’nin başlangıcında Milli Kuvvetler’in cephane ve erzak ambarı olarak da hizmet vermiştir

           

Korucu Şehit Bülent Emen Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretim binası 1912 yılında temeli atılmış olup 1914 yılında inşaatı tamamlanmıştır. 1920 yılına kadar hükümet konağı olarak kullanılan bina, Kuvayı Milliye’nin kurulması ile karargah olarak kullanılmıştır.

           

Gömeniç Kalesi, tarihi yerleri arasında bulunur. Eski bir kale olan Gömeniç Kalesi, Balıkesir yönünde bulunan kale Kocaçay’ın kıyısında yüksek bir alandadır.

           

İvrindi içerisinde kaplıca olanakları da bulunmaktadır. Büyük Ilıca Köyü Kaplıcaları bunların en önemlisidir. Ilıcanın kuruluş yılı tam olarak bilinmemekle birlikte 1850’lere rastgeldiği düşünülmektedir. İlçe merkezine 27 kilometre mesafede bulunan Büyük Ilıca Köyü Kaplıcaları “Ilıca-i Kebir" ismiyle bilinip, ilçenin önemli sağlık turizmi merkezlerindendir.

           

İlçe el sanatları konusunda da zengindir.  Korucu mahallesinde ağaç kaşık yapımı, Kayapa mahallesinde de çömlekçilik ilçenin önemli el sanatları ürünlerindendir.

 Yapmadan Dönmeyin:

Tarihi yapıları gezmeden

Çömlek ve tahta kaşık almadan

Lezzetli etlerinden yemeden

 

Yüz Ölçümü :          751 km²

Nüfus (2018):          32.758

Merkeze Uzaklığı:  38 km