KARESI

KARESI

Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde yer alan Karesi ilçesi 12.11.2012 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen 6360 sayılı “ 14 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulmasına Dair Kanun" ile kurulmuş olup Balıkesir ilinin merkez iki ilçesinden birisidir.Yapmadan Dönmeyin:

Tarihi yapıları gezmeden

Müzeleri görmeden

Tarih icamileri ziyaret etmeden

Değirmen Boğazı’na uğramadan

 

 

Yüz Ölçümü :          742,04 km²

Nüfus (2018):          181.013

Merkeze Uzaklığı:  Merkez İlçe

 

70 tane mahallesi ve 742,04 km² yüzölçümüne sahip ilçe, Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde yer almaktadır. Batıda İvrindi ve Balya, doğuda Kepsut, kuzeyde Manyas, kuzeydoğuda Susurluk ve güneyde Altıeylül ilçeleri ile komşudur.  İlçe arazisinin %27’si orman, %59’u tarım arazisi, %11’i mera olmakla birlikte ilçede karasal iklim görülmektedir.

           

Balıkesir’in gezip görülmesi, ziyaret edilmesi gereken bir çok tarihi mekanı bu merkez ilçe sınırları içindedir. Bunların başında Selçuklu Devleti’nin uç beylerinden olan ve daha sonra bağımsız bir beylik kuran ve beyliğin Osmanlı Devleti’ne ilhakından sonra da donanması ve askeriyle özellikle Rumeli’ye geçişte büyük rol oynayan Karesioğulları’nın atası Karesi Bey’in türbesidir. Halk arsında Eski Cami olarak da anılan Yıldırım Beyazid Külliyesi, ilçenin en erken Osmanlı yapısı olmakla birlikte ilk “Selatin Cami” yani Sultan Yıldırım Beyazid tarafından yaptırılan cami olmasıyla da büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bu dönemde M.1390 yıllarında Yıldırım Beyazid,  Değirmen Boğazı Tabiat Parkı mevkisinde bir de köprü yaptırmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in ünlü veziri Zağnos Mehmet Paşa tarafından 1461 yılında şehre kazandırılan Zağnos Mehmet Paşa Külliyesi ve Zağnos Paşa Cami de ilçenin önemli tarihi yapılarındandır.            Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan Kuvayı Milliye Müzesi’nin avlusunun içerisinde yer alan, adeta Balıkesir’in simgesi haline gelmiş, Saat Kulesi yer almaktadır. Kule 1828 yılında Galata Kulesi’ne benzer şekilde Giritli Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüzde rüzgar türbinlerinin atası sayılan yel değirmenlerine Karesi ilçesinin Karakol Mahallesi’nde de rastlanmaktadır. Bu yel değirmenleri kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte 1800’lü yılların sonunda inşa edildiği varsayılmaktadır.

           

İlçede başta Kuvayı Milliye Müzesi olmak üzere, Basın Müzesi, Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi, Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi bulunmaktadır.           

           

Karesi ilçesi sınırları içerisinde yer alan Değirmen Boğazı Tabiat Parkı, Balıkesir denildiğinde ilk akla gelen yerlerdendir. Park 250 hektarlık bir alana sahip olmakla birlikte 52 farklı ağaç türünün bulunduğu, günübirlik dinlenme ve hoşça vakit geçirmek isteyenler için uygun imkanlar sunan mesire alanıdır. 70 bin metre kare alan üzerine kurulmuş olan Şehitler Parkı da ilçe merkezinde ilçenin en büyük parkıdır. Parkta yürüyüş alanı, dış mekan kondisyon aletleri, çocuk parkı ve kafeteryalarıyla ziyaretçilerinin hoşça vakit geçirmelerine imkan sunmaktadır. Ayrıca yapımı devam etmekte olan Çamlık Rekreasyon alanı da tamamlandığında ilçenin cazibe merkezlerinden biri olacaktır.

 Yapmadan Dönmeyin:

Tarihi yapıları gezmeden

Müzeleri görmeden

Tarih icamileri ziyaret etmeden

Değirmen Boğazı’na uğramadan

 

 

Yüz Ölçümü :          742,04 km²

Nüfus (2018):          181.013

Merkeze Uzaklığı:  Merkez İlçe