MARMARA

MARMARA

Eşsiz doğası, temiz havası, berrak denizi ve tabii plajlarıyla huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihi olan Marmara Adası, zeytinlikleri, bağları, yükseklerdeki kızılçamları ve güneydeki makileriyle yakınındaki diğer adalardan ayrılır. Yüzyıllara meydan okuyan görkemli yapıların hammaddesi olan mermeri bağrından çıkaran ada, mermerin rutubeti emmesi sayesinde dünyada rutubeti olmayan iki adadan biridir.Yapmadan Dönmeyin:

Sahillerin tadını çıkarmadan

Açık hava Müzesi’ni gezmeden

Avşa Adası’nı görmeden

 

Yüz Ölçümü :          117,18 km²

Nüfus (2018):          9870

Merkeze Uzaklığı:  149 km

 

 

Adanın ilk adı Yunanca “ Geyik Adası” demek olan Elafonesos’dur. MÖ. 6. yy. sonuna doğru Ada “Prokonnesos” adını almıştır. 13. yy. başlarında da ada Marmara olarak anılmaya başlanmıştır.

           

Marmara Adası’nın kuzeyinde Saraylar çevresinde bulunan antik mermer ocakları ile ünlü bu şehirde Antik Çağ’dan günümüze kadar mermerin hammadde olarak çıkarıldığı görülür. MÖ. 844 yıllarında Prokennesos Miletos’un bir kolonisi olarak kurulmuş yüzyıllar boyunca mermeri ile ün kazanmıştır. Prokonnesos mermeri MÖ. 4. yy. da Ephesos’un ünlü Artemis Tapınağı’nın sütunlarında ve Halikarnessos Satrapı Mausolos’un sarayında kullanılmıştır. Ayrıca Roma İmparatorunun mermer ihtiyacını karşılamada Prokonnesos önemli bir rol oynamıştır.

           

Günümüzde Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi tarihi eserleri adada kısmen mevcuttur. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen birçok mermer eser Roma ve Bizans Dönemlerinde adanın mermerleri ile yapılmıştır MS. 2 - 3. yüzyıllara inen en erken buluntularla söylenebilir ki, mermer ocaklarından tam 1800 yıldır mermer çıkarıldığı söylenmektedir. Buradan çıkartılan mermerler dünyaca ünlüdür. Ayrıca Marmara Adası, Saraylar Mahallesi’nde de bir açık hava müzesi bulunmaktadır.

           

Marmara Adası merkezi ve Saraylar Mahallesi birbirinden güzel plajlara sahiptir. Kole Plajı, Aba Plajı, Manastır Plajı, Abros Plajı, Küçükkum ve Büyükkum plajları tatilcilerin gözde mekanlarıdır.

           

Asmalı köyü, adanın son İstanbul çıkış noktası olması nedeniyle yat turizmine oldukça elverişlidir. Turizmin yanında zeytincilik ve balıkçılıkta oldukça gelişmiştir. Eski ahşap Rum evlerinin de hala kullanıldığı görülmektedir.

           

Marmara Adası’nda merkeze bağlı bulunan köylerden bir tanesi de Çınarlı köyüdür. Köy, turistlerin yoğun ilgisini çekmekle beraber, hareketli ve canlı bir yaz sezonu geçirmektedir. Köyün adı ise meşhur çınar ağaçlarından gelmektedir.

           

Adının kökeni Tarihçi Plinius’un eserlerinde “Ophiussa” olarak anılan Avşa, Marmara Denizi’nin ortasında, Kapıdağ Yarımadası’nın uzantısında oluşmuş adalar grubundan biridir ve Marmara ilçesinin bir mahallesidir.

 Yapmadan Dönmeyin:

Sahillerin tadını çıkarmadan

Açık hava Müzesi’ni gezmeden

Avşa Adası’nı görmeden

 

Yüz Ölçümü :          117,18 km²

Nüfus (2018):          9870

Merkeze Uzaklığı:  149 km