BALIKESIR’DE TURIST OLMAK

BALIKESİR’DE TURİST OLMAK

Balıkesir sahip olduğu doğal ve kültürel değerleriyle Türkiye’de önemli bir çekim merkezidir. Aslında Balıkesir, turizm açısından bir fırsatlar şehridir. Balıkesir bakanlık belgeli tesis bakımından Türkiye’de 7. sırada, belediye belgeli tesisler bakımından ise 4. sıradadır. 

Balıkesir’e gelen yerli turist sayısını net olarak hesaplamak mümkün olmamakla beraber 2. konutları dikkate almadan yapılan yatak kapasitesine göre sadece hesaplamaya göre yaklaşık 3 milyon yerli turist ağırlanmaktadır. 300 bin yabancı turistin geceleme yaptığı görülmektedir.

Adalar hariç, Marmara Denizi kıyılarında 175 km’lik, Ege Denizi kıyılarında ise 115 km’lik bir kıyı bandımız vardır. Marmara Denizi’nde; Marmara, Avşa, Ekinlik, Paşalimanı adaları ile Ege Denizi’nde irili ufaklı 22 ada Balıkesir sınırları içindedir.

 

Balıkesir’in, sahillerinde denize güvenle girilebilirliğin sembolü olan ve özellikle yabancı turistin tercih sebebi Mavi Bayraklı plaj sayısı 19, Mavi Bayraklı marina sayısı 1, Mavi Bayraklı yat sayısı 1’dir.

 

Edremit’te bulunan Koca Seyit Havalimanı Balıkesir’in Akçay, Ayvalık ve Burhaniye gibi önemli turizm bölgelerine kolaylıkla ulaşıma imkan vermektedir.

 

Kazdağları, Kapıdağ Yarımadası, Alaçam Dağları, Madra Dağı gibi önemli doğa harikaları mevcuttur. Başta Kazdağları olmak üzere bütün dağları ve çevresi dünyanın en önde gelen ekosistemine sahiptir. Kazdağları ve çevresi Alplerden sonra 2. oksijen deposu durumundadır.

 

Kuşcenneti Milli Parkı (A) Sınıfı Avrupa Diploması’na sahip olup, görülmeye değer eşsiz bir yerdir.

 

Ayvalık-Merkez ve Adaları çevresi ile Marmara Adası ve çevresindeki denizaltı doğal güzellikleri; Erdek sahili ve Kapıdağ Yarımadası eşsiz turizm merkezleridir.

 

Balıkesir’in hemen hemen tüm ilçelerinde alternatif turizme kaynaklık edecek termal su kaynakları mevcuttur. Örneğin; Gönen, Manyas, Edremit Bigadiç, Sındırgı, Susurluk ve Merkez Pamukçu ile Balya Ilıca Termal su kaynakları ve buralardaki termal tesisler vazgeçilmez çekim merkezleri olarak Türkiye’nin bir numarası olma yolundadır.

 

Termal kaynaklarının bulunduğu yörelerden Gönen Merkez, Gönen Ekşidere, Edremit Güre, Susurluk Kepekler, Manyas Kızık, Bigadiç Hisarköy ve Sındırgı Hisaralan Bakanlar Kurulu Kararı ile Termal turizm Merkezi ilan edilmiştir.

 

Balıkesir’in en önemli turizm lokomotifi, Edremit Körfez Bölgesi Altınova’dan Altınoluk’a kadar bu bölge deniz, kum, güneş, tarih, termal kaynaklar, yemyeşil zeytin ve çam ormanları, endemik bitki türleri, Kazdağları’nın efsanevi güzellikleri ve bol oksijeni ile dünyanın en güzel, en sağlıklı turizm çekim merkezidir.

 

Erdek, Kapıdağ Yarımadası, Marmara ve diğer adalar İstanbul’a 2 saatlik mesafede merkezlerdir.

 

İl Merkezinde Kuva-yi Milliye Müzesi, Bandırma’da Arkeoloji Müzesi, Edremit’te Sıdıka Erke Etnografya Müzesi, Marmara Saraylar’da Açık Hava Müzesi Müdürlüğümüze bağlı müzelerdir. Ayrıca Merkezde Belediye’ye ait Devrim Erbil Müzesi, Edremit‘te özel Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Bigadiç’de Belediye’ye ait Kültür Evi Müzesi vardır.

 

Sivil mimari, endüstriyel yapı, idari yapı, kültürel ve dinsel yapı,doğal anıtlar,kentsel sit alanı,tarihi sit alanı,doğal sit alanı ve arkeolojik sit alanı gibi değişik türlerde 3100’ü aşan sayıda taşınmaz kültür varlığı bulunmaktadır.

 

Edremit Körfez bölgesi aynı zamanda açık hava müzesi durumundaki Ayvalık, Antandros ve Adramytteıon gibi antik şehirleri ile Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle, her türlü turizm hareketliliğine açık bir bölgedir.

 

Altınoluk’ta Antandros, Edremit Güre’de Antik Hamam, Bandırma Ergili Köyü’nde Daskyleıon, Erdek ‘te Kyzikos ve Zeytinli Ada gibi ören yerlerinde halen kazılar sürmektedir. 

 

İl merkezinde Karesi Türbesi, Zağnos Paşa Camii, Zağnos Paşa Hamamı, Yıldırım Camii Saat Kulesi, Şadırvan gibi birçok sivil mimarlık örneği tarihi yapıların yanında Kara İsa Bey (Karesibey), Zağnos Paşa, Fatma Sultan, Hacı İlbey, Hasan Baba, Birgivi, Seyit Onbaşı(Koca Seyit), Hasan Basri Çantay ve Kurtuluş Savaşına öncülük eden Kuva-yi Milliyecileri gibi tarih kitaplarına geçmiş ünlüleri vardır.

 

Balıkesir İli halk kültürü açısından zengin bir yapıya sahiptir. El sanatları, halk oyunları, halk mutfağı en göze çarpan alanlardır. Sındırgı İlçesinde dokunan ve adıyla ünlenen el sanatı olan Yağcıbedir Halıları Balıkesir denilince ilk akla gelen üründür. Yağcıbedir Halılarının iki önemli özelliği vardır. Bunlardan biri doğal bitki yaprağı ve köklerinden elde edilen “kök boya" adı verilen boyalarla boyanmış ipleri diğeri ise özgün motif kullanımıdır. Bu halılar kullandıkça değer kazanmaktadır.

 

Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün girişimleriyle Sındırgı Yağcı Bedir halılarının otantik özelliklerinin bozulmadan gelecek nesillere orijinal haliyle aktarılabilmesi için geleneksel motif, doku, yapı ve boyaları bir proje çerçevesinde bilimsel olarak kayıt altına alınmaktadır.

 

Ülkemizde iğne oyacılığında en tanınmış merkezlerden biri Gönen İlçesidir. Balıkesir yöresinde yaygın olarak yapılan oya çeşitleri iğne ve boncuk oyacılığıdır.

 

Balıkesir Halk Oyunları zengin bir kültürel yapıya sahiptir. Yöredeki oyunlar genel halk oyunları türlerinden Zeybek, Güvende, Kaşık Oyunları ve Bengi sınıfına girmektedir. Pamukçu Bengisi yörenin en ünlü oyunudur.

 

Dursunbey ilçesinde UNESCO’ya kültür mirası adayı olarak sunulan “Barana Geleneği" sürdürülmektedir. Söz konusu gelenek 15 Kasım 2010 tarihi itibariyle Dünya Kültür Mirasına kaydedilmiştir. Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün girişimiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı-Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü SOKÜM (Somut Olmayan Kültürel Miras) konusunda önemli bir başarıya imza attı. Yani artık Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde yaklaşık 300 yıldan beri devam eden “Barana Geleneği" Dünya Kültür Mirası arasına girmiştir.

 

Balıkesir’in merkez ve ilçelerinde Yörük şenlikleri, festivaller ve kurtuluş günleri geleneksel olarak sürdürülmektedir.

 

Balıkesir ili ile bütünleşmiş olan ve dünya spor tarihinde önemli bir yeri olan Balıkesirli ünlü sporcu Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına 1961’den beri her yıl geleneksel olarak Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri yapılmaktadır.

 

Turizmin olmasa olmazlarından gıda sektöründe en güçlü İllerden biri olan Balıkesir’in mutfağı da çok zengindir. Zeytinyağlılar başta olmak üzere en ünlü yemekleri Düğün Çorbası, Keşkek ve Tirit, en ünlü tatlıları ise Zerde, Balıkesir Kaymaklısı ve Höşmerimdir.

 

Velhasıl, bir gün Balıkesir’de turist olmak size de kısmet olursa, ‘’kamp-karavan turizmi, doğa turizmi, yeşil turizm, mağara turizmi, akarsu turizmi, yayla turizmi, dağ turizmi, kış sporları turizmi, av turizmi, kuş gözlemciliği, endemik bitki gözlemciliği, mağara turizmi, yayla turizmi, trekking ve dağ turizmi gibi seçeneklerin sizi beklediğini hiç unutmayın!