DOĞA SPORLARI

DOĞA SPORLARI

Deniz, kum ve güneş turizmine alternatif arayanlar için Balıkesir eşsiz fırsatlar sunuyor. Dağ ve doğa yürüyüşü, su sporları, avcılık, dağcılık ve tırmanış, bisiklet ve motor sporları gibi pek çok alternatif doğa sporu etkinliği Balıkesir’de yapılabilir.Pek çok alternatif turizm çeşidiyle ülke genelinde ön plana çıkan Balıkesir, turizm koridoru, kültür turizmi gelişim bölgeleri ile sağlık ve termal turizm merkezleri olarak tanımlanmıştır. Turizmden kısa vadede kar etme anlayışı yerine, doğal kaynakları etkin şekilde kullanarak ve sürdürülebilirlik anlayışı göz önünde bulundurularak sahip olunan potansiyeller etkin şekilde değerlendirilmelidir.

 

 

Balıkesir’de yapılabilecek doğa sporlarından önde gelenler şunlardır:

 

Dağ ve doğa yürüyüşü / Trekking

Bandırma, Marmara ve Erdek ilçelerinin kucaklaştığı Kapıdağ Yarımadası’nı çepeçevre dolaşan deniz ve orman manzaralı yol ile tüm kıyı köylerini görmek, doğayla iç içe yürüyüş yapmak mümkündür. Bu nedenle Kapıdağ doğa turizmi faaliyetleri için gayet elverişli bir coğrafi mekân olarak ortaya çıkmaktadır. Kapıdağ Yarımadası’nın bozulmamış doğası özellikle orta ve kuzey bölgelerindeki yoğun orman alanları doğa yürüyüşleri ve trekking için ideal mekanlardır.

 

Edremit’te, doğal değerlerle kültürel değerlerin birleştiği Kaz Dağları’nda (Hasanboğuldu, Sutüven, Mıhlıçay Vadisi, Şahindere Kanyonu, Sarıkız gibi doğal alanlarda) trekking, dağ - doğa yürüyüşü yapmak benzersiz keyif verir. Milli park sınırları içinde olan ve çeşitli yerleşim yerlerinden geçen yatay güzergah, doğal güzellikler dışında köyleri ve buralardaki yaşam tarzını, çeşitli gelenekleri ve damak tatlarını tanımak isteyen ziyaretçilerin de ilgisini çekmektedir.

 

Dursunbey ilçesi Alaçam Dağları’nda bulunan mesire yerleri doğa tutkunlarının ilgisini çeken güzellikler arasındadır.

 

Gönen de şifalı suları kadar güzel atlı doğa yürüyüşlerine, botanik gezilerine ev sahipliği yapan kültür turizmi öğeleri bakımından zengin bir ilçedir.

 

Misya Yürüyüş Yolları

Balıkesir’de doğa turizmini geliştirmek, doğa sporlarına yönelik altyapı çalışmalarını artırmak için hazırlanan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Misya Yürüyüş Yolları projesi çerçevesinde 22 adet yürüyüş rotası oluşturulmuş ve 3 adet ahşap seyir terası yapılmıştır.

 

Edremit, Erdek, Dursunbey, Gömeç, İvrindi, Kepsut, Sındırgı ve Susurluk ilçelerindeki yürüyüş rotaları ve seyir terasları ile Misya Yürüyüş Yolları projesi hakkında geniş bilgi için: www.misyayuruyusyollari.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Su Sporları

Balıkesir su sporları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir: Su kayağı, sörf, jet ski, su altı dalışlar gibi pek çok alanda Edremit (Akçay ve Altınoluk), Ayvalık (Alibey / Cunda Adası, Sarımsaklı Plajı), Burhaniye (Ören) ve Erdek kıyıları, Marmara ve Avşa Adaları su sporları meraklıları için çeşitli olanaklar sunar. 

 

Kuzey Ege’de 22 adacıktan oluşan Ayvalık ilçesi dalış amaçlı favori yerler arasındadır. Mercan resifleri açısından çok renkli zengin dip yapısı ve tartışılmaz berraklıktaki denizi ile 60 dalış yapılacak noktaya sahiptir.

 

Ayvalık, Edremit, Burhaniye ve Erdek kıyıları sürekli rüzgarlı olmaları nedeniyle yelken ve rüzgar sörfü için oldukça elverişlidir. Bölgede bulunan donanımlı tesisler ve eğlence merkezleri turistlerin eğlence olanaklarını artırmaktadır.

 

Akçay Çayı ise ülkemizde rafting ve nehir kanosu yapılabilen önemli akarsulardan biridir. Çam ve söğüt ağaçlarıyla çevrelenen bu doğal güzellikte yapılan su sporları unutulmaz bir keyif yaşatmaktadır.

 

 

Avcılık

Ayvalık, Edremit, Burhaniye, Bandırma ve Marmara ilçeleri sportif olta balıkçılığı meraklılarına vazgeçilmez olanaklar sunar. Buralarda levrek, kefal, sardalya başta olmak üzere pek çok balık tutmak mümkündür. Ayrıca Avlu Balıkesir’de yılın belli dönemlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Yakala, Sev, Bırak” temalı Balık Tutma Etkinliği de büyük ilgi çekmektedir.

 

Kara avcılığı için Balıkesir’in iç bölgeleri, Kaz Dağları, Dursunbey Alaçam Dağları tercih edilebilir. Kaz Dağları, biyolojik çeşitlilik, flora ve faunası ile önde gelen bir eko-turizm merkezidir. Bölge için önem arz eden diğer bir ekolojik değer ise daha çok kamp yapmaya elverişli olan Dursunbey Alaçam Dağları’dır. Kaz Dağları’nın milli parka dâhil olmayan kesimlerinde ve Alaçam Dağları’nda av turizmi de yapılabilmektedir. Gerekli av izinleri alınarak kulüp ve donanımlı firmalarla, rehberler eşliğinde donanımlı av etkinlikleri yapılabilmektedir.

 

 

Dağcılık ve Tırmanış

Balıkesir’de profesyonel dağcılık faaliyetleri 1988 yılında başlamıştır. 2005 yılında kurulan Balıkesir Dağcılık ve Arama Kurtarma İhtisas Kulübü (BALDAK) düzenlediği günlük ve kamplı etkinliklerle dağcılık ve tırmanışa ilgi duyan Balıkesirlileri bir araya getiren bir kulüptür. Kulüp hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler www.baldak.net adresini ziyaret edebilir.

 

1999 yılında Marmara Depremi sonrasında kurulan Bandırma Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü (BANDAK) da doğa sporlarına ilgi duyan Bandırmalı ve Balıkesirlileri ziyaretçilerini beklemektedir. Kulüp www.bandak1999.org adresinden etkinliklerini duyurmaktadır.

 

Bunlar dışında Balıkesir Üniversitesi Dağcılık ve Kış Sporları Topluluğu, Erdek Cennet ve KAZDAK gibi başka topluluk ve gruplar da mevcuttur.

 

Dağcılık ve tırmanışa ilgi duyanlar için İvrindi Madra Dağı, Erdek Kapıdağ, Dursunbey Alaçam Dağları, Bigadiç Ulus Dağı, Şahinderesi Kanyonu, Edremit Kaz Dağları Sındırgı Kertil, Kepsut Nusret Kaya uygun adreslerden bazılarıdır.

 

 

Bisiklet ve Motor

Balıkesir bisiklet meraklıları için de birçok alternatif sunan, sayısız rotaya sahip bir şehirdir. Şehir merkezinde, Karesi ve Altıeylül ilçelerinde bulunan güvenli bisiklet parkurları sayesinde bisiklet severler keyifli sürüşler gerçekleştirebilir.

 

Bisikleti bir yaşam biçimi olarak görüp bu alanda uzmanlaşmak, başka bisiklet severlerle bir araya gelip etkinliklere katılmak isteyenler için birçok bisiklet dostu dernek ve topluluk bulunmaktadır: Balıkesir Bisikletliler Derneği (BABİSD), Pedalon Balıkesir Bisiklet Derneği, Ayvalık Badavut Doğa ve Bisiklet Grubu (BADOBİS), Bandırma Bisiklet Grubu (BANBİS) gibi topluluklar kentin bisiklet kültürünü geliştirmekte önemli rol üstlenmişlerdir.

 

Balıkesirli motor tutkunları da birçok farklı grup ve etkinlikle bir araya gelmektedir. Kentin önde gelen motosiklet grubu 10RIDERS Balıkesir Motosiklet Spor Kulübü www.10rdrs.com adresi üzerinden faaliyetlerini yürütmektedir.

 

Gönen’de bulunan Şakir Şenkalaycı Motokros Pisti pek çok önemli etkinliğe ev sahipliği yapan önemli bir parkurdur.

 

 

Yamaç Paraşütü

Adrenalin tutkunları, heyecanı en dorukta yaşamak isteyen maceracıların en gözde sporlarından biri de yamaç paraşütüdür. Bu sporun tutkunları son yıllarda gözünü Balıkesir’e çevirerek Balıkesir’in doğal güzelliklerini doyasıya yaşamaktadır.

 

560 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin yamaç paraşütüne en uygun rotalarından olan Türkmentepe başta olmak üzere Asartepe, Uçarcıtepe ve Telsiz Tepesi yamaç paraşütü meraklılarını misafir etmektedir. Bu noktalar, kendini rüzgara bırakıp Balıkesir’in seyrine doyum olmayan doğasını kuş bakışı izlemek isteyen macera severlerin yoğun ilgi gösterdiği adresler arasındadır.

 

Balıkesir Sportif Havacılık Kulübü ve Türk Hava Kurumu Derneği Balıkesir Şubesi düzenledikleri etkinliklerle hava sporları meraklılarına hizmet vermeye devam ediyor.

 

 

Kaynaklar:

Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü - Balıkesir Kitapçığı - 2011

Tempo Dergisi - A’dan Z’ye Balıkesir Rehberi - 2004