ULAŞIM

ULAŞIM

Balıkesir’de kent içi ulaşım otobüs, ticari minibüs, dolmuş gibi karayolu taşıtlarıyla yapılmaktadır. Balıkesir il genelinde ulaşımla ilgili düzenlemeler Büyükşehir Belediyesi’nin görev ve sorumlulukları arasındadır.KENT İÇİ ULAŞIM

 

Balıkesir’de kent içi ulaşım otobüs, ticari minibüs, dolmuş gibi karayolu taşıtlarıyla yapılmaktadır. Balıkesir il genelinde ulaşımla ilgili düzenlemeler Büyükşehir Belediyesi’nin görev ve sorumlulukları arasındadır.

 

İl genelinde toplam 455 hatta taşıma yapılmaktadır, bu hatların 85’i il merkezinde Karesi ve Altıeylül ilçe belediyeleri sınırları içerisindedir. 

 

Taşımada BalKART Kullanımı

Balıkesir’de belediye ve özel halk otobüslerinde para ile birlikte akıllı tam ve indirimli BalKART ile manyetik (tek binişlik) BalKART kullanılmaktadır. Yetkili bayilerden temin edilen kartlara istenen miktarda para yüklenebilmektedir.

Otobüslerde seyahat edebilmek için kartların biniş kapılarında bulunan validatör cihazına gösterilmesi, (eğer kart cüzdandan çıkarmadan, cihaza cüzdan gösterilerek kullanılacaksa, cüzdanda aynı türden başka kartların bulunmamasına dikkat edilmesi) gerekmektedir.

Birden fazla otobüste seyahat etmek gerekiyorsa, akıllı BalKART farklı hatlarda farklı süreler içinde ücretsiz veya indirimli aktarma yapılmasına izin vermektedir.

 

BalKART’la Taşıma Ücretleri

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ve Balıkesir Şoförler Odası tarafından belirlenen ve 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olan tarifeye göre:

 

Taksi dolmuş sivil 2.90, öğrenci 2.15,

Halk otobüsleri sivil 2.80, öğrenci 2 lira

Kampüs hattı ise sivil 3.5, öğrenci 3 lira olarak belirlenmiştir.

 

İstenen sıklıkta ve miktarda kredi yükleyerek toplu taşıma araçlarında ekonomik yolculuk imkanı sağlayan tam BalKART satış ve dolum bayilerinde satılmaktadır..Ücretsiz Seyahat Hakkından Yararlanacak Kişiler

4 Mart 2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği" ile Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 24 Kasım 2014 tarih ve 330 sayılı kararı ile kabul edilen “Toplu Taşıma Araçları Seyahat Kartları Yönetmeliği" çerçevesinde:

 

  • Şehit Yakınları ( Eşleri, anne ve Babaları, Evlenmemiş ve yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları)
  • Gazi ve Yakınları ( Eşleri, anne ve Babaları, Evlenmemiş ve yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları)
  • 65 Yaş Üstü Vatandaşlar
  • Sağlık kurulu raporuyla % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin ise kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri.
  • Devlet Bursulu Türki Cumhuriyeti öğrencileri
  • Posta Dağıtıcıları
  • Emniyet Hizmetleri Personeli
  • Yerel Basın
  • Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ personeli
  • Zabıta Personeli (Büyükşehir, Altıeylül, Karesi Belediyeleri)

 

Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne Ulaşım

Balıkesir’de Şehirlerarası Seyahat firmalarına ait sehiriçi servisi bulunmamaktadır. Özel halk otobüs işletmesi BOYTUR’un servisleri 24 saat sürekli olarak Toplu Ulaşım Merkezi (eskigaraj mevkii) ile yeni terminal arasında 15 dakikada bir sefer yapmaktadır. Otobüs Terminali’nden, Şehir Merkezi’nde Balıkesir Garı veya Milli Kuvvetler Caddesi’ne taksi ile ulaşım 20 ₺ civarında tutmaktadır.

 

Balıkesir Merkez’le İlçeler Arasında Ulaşım

Balıkesir’le, merkez dışında bulunan 18 ilçe arasında her gün düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri bulunmaktadır. İlçelerin otogarları da Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolündedir.

 

https://baltus.balikesir.bel.tr

 

KENT DIŞI ULAŞIM


Türkiye’nin en işlek karayollarından biri üzerinde bulunan Balıkesir’e kara, hava, demir ve deniz yolu ile ulaşabilirsiniz.

 

 

Kara Yolu ile Ulaşım

Balıkesir; Bursa, Ankara, İstanbul, İzmir ve Çanakkale illerine düzgün asfalt yollarla bağlıdır. İzmir -Çanakkale kentlerini bağlayan karayolunun Ayvalık - Edremit bölümü Balıkesir il sınırları içerisindedir. 2019 yılında açılışı yapılan İzmir - İstanbul Otoyolu da Balıkesir’den geçmektedir.

 

Balıkesir, İstanbul’a 400 km, Bursa’ya 150 km, İzmir’e 170 km, Ankara’ya 530 km, Eskişehir’e 300 km, Kütahya’ya 215 km ve Antalya’ya ise 500 km. uzaklıktadır. İstanbul - Balıkesir arası karayolu ile ortalama 4 saat sürmektedir.

 

 

İstanbul - Bursa - İzmir güzergahında özellikle Susurluk çok kullanılan bir yol üzeri konaklama istasyonu durumundadır. İDO tarafından Bandırma ile İstanbul arasında haftanın her günü yapılan feribot seferleri, Balıkesir - İstanbul arasında karayolu ile denizyolunu birleştiren ikinci bir seçenek durumundadır.

Türkiye’nin önde gelen tüm şehirlerarası otobüs şirketlerinin, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Kütahya gibi birçok önemli şehirden Balıkesir’e her gün karşılıklı olarak seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Edremit, Akçay, Altınoluk, Ayvalık, Burhaniye, Erdek gibi turizm bölgeleri ile önemli merkezler arasında karşılıklı direkt otobüs seferleri vardır.

 
Balıkesir Şehirlerarası Otobüs Terminali şehre 6.5 km uzaklıkta Ayşebacı köyü civarındadır. Terminal ile şehir merkezi arasında 24 saat boyunca şehir içi otobüs seferleri yapılmaktadır.


Terminal İletişim: (0266) 246 57 51 – 246 57 52

 

 

Deniz Yolu ile Ulaşım

Balıkesir’in en önemli deniz yolu çıkışı olan Bandırma Limanı, Türkiye’nin en büyük limanları arasında yer almaktadır. Bandırma Limanı, Ege ve İç Anadolu’ya bağlanan kara ve demiryolu ağı sayesinde oldukça geniş bir hinterlanda sahip bir ticaret kapısıdır.

 

Bandırma’dan İstanbul’a İDO tarafından her gün karşılıklı olarak düzenlenen hızlı feribot seferleri, İstanbul - İzmir hattında yolu kısaltan bir alternatif oluşturmaktadır.


Yenikapı - Bandırma arasında çalışan hızlı feribot ile İstanbul’dan Bandırma’ya yolculuk süresi ortalama 2 saat 15 dakika civarındadır. Feribot - karayolu alternatifi ile İstanbul’dan Balıkesir’e 3 - 4 saatte, Edremit Körfezi’ne 4 - 5 saatte ulaşılmaktadır.


Bunun dışında Balıkesir’e bağlı Marmara ve Avşa adalarının doğal olarak tüm bağlantıları deniz yoluyla gerçekleşmektedir. 

 

Demiryolu ile Ulaşım

Balıkesir Türkiye’de demiryollarıyla ilk tanışan bölgelerden biridir. Balıkesir halen, demiryolu ile güneyde Manisa üzerinden İzmir’e, kuzeyde Bandırma ile Marmara Denizi’ne bağlanıyor. 1 Nisan 2013’ta başlayan demiryolu yenileme çalışmaları sonrası Balıkesir’den Kütahya, Eskişehir ve Ankara’ya İzmir Mavi Ekspres seferleri yeniden başlamıştır. İzmir - Balıkesir arasında da Karesi Ekspresi, Ege Ekspresi, İzmir Mavi, 6 Eylül Ekspresi ve 17 Eylül Ekspresi seferlerine devam etmektedir.

 

Tren sefer bilgileri için: http://tcdd.gov.tr/ adresini kullanabilirsiniz.

 

Hava Yolu ile Ulaşım

 

Balıkesir’de biri şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Balıkesir Merkez Havaalanı, diğeri Edremit ilçesinde Balıkesir Koca Seyit Havaalanı olmak üzere iki havaalanı bulunmaktadır.


Balıkesir Merkez havaalanı askeri ve sivil uçuşlara hizmet vermektedir. Ancak, Balıkesir Merkez Havalimanının yolcu trafiği düşüktür. Balıkesir Merkez Havalimanı: (0266) 294 7060 no.lu telefondan erişilebilir. 

Edremit, Burhaniye, Ayvalık gibi özellikle yaz aylarında talebin yüksek olduğu turizm merkezleri, Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’nın yolcu trafiğini artırmaktadır. Haftanın her günü Ankara ve İstanbul’dan tarifeli seferler 12 ay boyunca düzenlenmekte; ayrıca yurtdışı direk uçuşlar ile bölgeye yabancı turistlerin ulaşımı sağlanmaktadır.


Balıkesir Koca Seyit Havalimanı, Balıkesir’e 80 km. / Edremit’e 8 km. / Burhaniye’ye 6 km. uzaklıktadır. 114 araçlık otoparkı bulunmaktadır. Engelsiz Havalimanı Projesi kapsamında, engelliler için her türlü ulaşılabilirliği sağlanmıştır.19 Haziran 2010 tarihinden itibaren Geçici Hudut Kapısı ilan edilerek uluslararası uçuşlara açılmıştır.

 
THY, Pegasus ve Borajet’in İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara’dan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na düzenli olarak karşılıklı uçuşları bulunmaktadır. Ankara uçuşları bazen Sabiha Gökçen aktarmalı yapılmaktadır.


www.korfez.dhmi.gov.tr

Tel: 0 266 376 12 97 / 376 13 02


Posta adresi, Bostancı Köyü İzmir Çanakkale Yolu Pk:10300 Edremit/Balıkesir