YEME - İÇME

YEME - İÇME

Balıkesir etiyle, sütüyle, meyveleri, sebzeleri ve deniz ürünleriyle çok geniş yelpazedeki gıda ürünleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Eğer siz de Balıkesir’in tarihi ve turistik güzelliklerini görmek için kentin caddelerinde gezerken acıktıysanız lezzetli bir mola vermenin zamanı gelmiş demektir.Balıkesir etiyle, sütüyle, meyveleri, sebzeleri ve deniz ürünleriyle çok geniş yelpazedeki gıda ürünleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Eğer siz de Balıkesir’in tarihi ve turistik güzelliklerini görmek için kentin caddelerinde gezerken acıktıysanız lezzetli bir mola vermenin zamanı gelmiş demektir.

 

 

İşte, Balıkesir’e yolu düşen herkesin mutlaka tatması gereken lezzetler:

 

Balıkesir Köftesi

Türkiye’nin hayvancılıkta marka kentlerinden biri olan Balıkesir etlerinin lezzeti Osmanlı saray mutfağında bile bilinir, özenle seçilen Balıkesir etleri tercih edilirdi. Bu gelenek günümüzde de aynı şekilde sürüyor ve meşhur Balıkesir köftesinde kendisini gösteriyor.

 

Balıkesir’de hemen her yerde karşınıza çıkacak köfte dükkanlarında tadabileceğiniz Balıkesir köftesi için özel bir öneri arıyorsanız merkezde, Yeşilli Camii yanındaki dükkanlardan birini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Ayvalık Tostu

“Balıkesir’e gelince tost yenir” diyorsanız Ayvalık tostu tam size göre. Kendine özgü yarım daire biçimindeki uzun ekmeğiyle, içi bir tost severin arayacağı hemen her türden malzemeyle dopdolu Ayvalık tostu lezzet düşkünlerinin vazgeçilmezlerinden biri.

 

Ünü tüm Türkiye’ye yayılmış bu güzelliği Balıkesir’de özellikle tatilcilerin yoğun olduğu sahil bölgelerinde hemen her kafeteryada bulmak mümkün.

 

 

Susurluk Tostu

Türkiye’de tost denince bir marka olan Balıkesir’in bir diğer ünlü tostu da Susurluk tostudur. Özellikle Balıkesir - Bursa arasında yolculuk yapanların en önemli yol üstü lezzetlerinden biri olan Susurluk tostu kendi özel kare ekmeği ve özel az tuzlu Mihaliç peyniriyle yapılır, kaşar değil.

 

Bu efsane tostun yanında olmazsa olmaz da tabii bol köpüklü Susurluk ayranıdır.

 

 

Ayran

Balıkesir süt ürünleriyle ünlü bir şehirdir. Balıkesir’de ne yerseniz yiyin, yanında şekerli ve gazlı, sağlıksız içecekler yerine mutlaka Balıkesir ayranı tercih edin. Diğer şehirlerden gelip Balıkesir’de ayran içmek isteyenler alıştığı markaları göremeyebilir. Balıkesir’de restoran ve kafelerde genellikle Balıkesir’de üretilen ayranları göreceksiniz ve denediğinizde bundan çok memnun kalacaksınız.

 

 

Tirit

Tirit birçok bölgede yapılan, değişik türleri bulunan yöresel bir yemek olsa da Balıkesir tiridi bir başkadır. Küp şeklinde doğranmış özel tiritlik pidenin üzerine soslu et suyu, et parçaları, salça, maydanoz eklenerek servis yapılır. Kimi yerlerde bunu yumurtalı olarak da tadabilirsiniz.

 

Düğün yemekleri arasında vazgeçilmez olan tirit Balıkesir genelinde ev yemekleri yapan birçok lokantada da bulunur.

 

 

Keşkek

Bir diğer ünlü düğün yemeğimiz de keşkek. Balıkesir’i gezmeye gelip de yöresel yemeklerden tatmadan dönmek olmaz. Haşlanıp kemikli etlerle aynı tencerede uzun uzun pişen buğday taneleri iyiden iyiye ezilip lapa hale geldiğinde kemikler alınır, geriye keşkek kalır.

 

Üzerine kızgın tereyağı, salça, maydanoz eklenerek servis edilen keşkek de tirit gibi ev yemekleri yapan hemen her lokantada afiyetle yenebilir.

 

 

Höşmerim

Balıkesir’de ne yerseniz yiyin, yemeğin sonunda höşmerim harika bir tercih olacaktır. Balıkesir’in geleneksel tatlısı höşmerim artık yerel bir lezzet olmaktan çıkarak hızla ülke geneline yayılmaya başladı ancak yine de her lezzeti yerinde tatmak en güzeli.

 

Peynir, süt, irmik, şeker ve yumurtayla yapılan höşmerimi hemen her lokantada bulacağınız gibi kent genelindeki birçok höşmerimciden de temin edebilirsiniz, sevdikleriniz için hediye olarak alabilirsiniz.