Agroturizm Aktiviteleri

Sütü kendinizin sağabileceği Yörük köyleri… Çeşit çeşit ürünü toplayabileceğiniz verimli tarım arazileri… Birkaç tavuğun olduğu şirin bir avlu… Kendi ellerinizle sepete koyduğunuz yumurtalar… Hepsini birden Balıkesir’de bulabilirsiniz.

 

Mandıralara misafir olup kendi ellerinizle yaptığınız peynirin tadına bakabilir, Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık ve Erdek ilçelerinde üretilen zeytinleri, anıt ağaçlardan toplama fırsatını bulabilir; kendi ellerinizle topladığınız zeytinlerin yağını yöresel yağhanelerde sıktırabilirsiniz.

Burhaniye’de bulunan Balıkesir Çiftçi Eğitim ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi (BAÇEM), tarım ve hayvancılığı desteklemek üzere kurulmuş olup agro-turizm için idealdir. Merkez içerisinde düzenlenen meslek ve beceri kazandırma kurslarına katılarak Kazdağları’nda yer alan yüzlerce endemik bitkilerin toplanmasından, tıbbi amaçlı veya kozmetik ürüne dönüşüne kadar olan üretim sürecine tanıklık etme şansını yakalayabilirsiniz. Merkezi, kurslar dışında da ziyaret edebilir; lavanta, adaçayı, kekik, stevia gibi tıbbi aromatik ürünlerin üretim yöntemleri ve yürütülen bilimsel faaliyetlerle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.