Nüfus

0

Yüz ölçümü

0 km²

Rakım

0 m

Eski Balıkesir-İzmir yolu üzerinde Balıkesir’e 38 km. mesafede olan Bigadiç, tarihi olarak MİSYA bölgesinin önemli askeri geçit noktalarından birini teşkil etmektedir. Bilhassa Karesi Beyliği ve Osmanlılar zamanında imar görmüş olup, önemli tarihi eserler günümüze kadar gelebilmiştir. Rakımı 160 m (520 ft) olan ve 80 mahallesi bulunan Bigadiç ilçesi 2020 TÜİK verilerine göre 49.486 nüfusu ile 23.431 kırsal nüfusuna sahiptir.

 

Bigadiç, ekonomisinde hayvancılık ile ülke çapında bir üne sahiptir. Öyle ki ilçe büyük tüketim merkezlerine önemli miktarlarda yumurta sağlamaktadır. Yine özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ünlü olan yerleşim, yurt çapında büyük restoranlarda marka haline gelmiştir. İklim civara göre daha az şiddetlidir. Oldukça verimli olan ovasında her türü tahıl ve bakliyat yetiştirilmekle birlikte pamuk, şekerpancarı, domates, kavun ve her türlü sebze üretimi de yapılabilmektedir. Bunun yanında en az 400- 500 yıllık bor rezervi ile Bigadiç, Türkiye’nin en önemli madencilik merkezlerindendir.

Türkiye’nin en kaliteli içme sularından olan ve sıfır sertlik derecesine sahip olan “ Akkaya Suyu” Ulus Dağı’ndan ilçeye getirilmiştir. Bigadiç, geleneksel yöntemlerle dokunan Yağcıbedir Halısı ile de dünyaca ünlüdür.

Kasımpaşa Cami, 1549’da Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Cezerizâde Kasım Paşa tarafından yaptırılmıştır. Tamamen kesme taşlarla yapılan cami birkaç defa tamir olmuşsa da minaresi orjinal hali ile günümüze gelmiştir. Yapıldığı dönemin tüm mimari özelliklerini yansıtan Kasım Paşa Camii’nin duvarlarında 1901 tarihli levhalarda hat sanatının değişik örnekleri mevcuttur.

Hâlen Bigadiç’in merkez camii olarak kullanılan Yeşilli Cami, 1715 tarihinde Bigadiçli Çavuşzâde İsmail Ağa tarafından yaptırılmıştır. Yangın, deprem gibi sebeplerle üç defa onarım görmüştür. Bu yüzden üzerine harcanan emek ve yapılan masraflar bir hayli fazladır.

Evliya Çelebi (Lonca) Cami, 1795 yılında Bigadiç Voyvodası Seyyid Hacı Hasar Ağa tarafından yaptırılmıştır. Temeli ve minare kaidesi orijinaldir. Kayıtlarda caminin vakfı olarak Balıkesir’de bir terzi dükkânı görülmektedir.

Gavur Hamamı (Timilis), Bigadiç – Işıklar yolu üzerindedir. Halk arasında “Gavur Hamamı” olarak anılan kalıntı aslen Roma dönemine ait kayaya oyulmuş oda mezarlı tümülüstür. İçinde, kayaya oyulmuş iki adet lahit bulunmaktadır.

Çevresi antik kalıntılarla kaplı olan Hisarköy, Bigadiç merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Burada bulunan tonozlu köprü ve tüneller, tiyatro ve yazılar ile postamentler, Roma döneminde bu bölgenin önemli bir kaplıca merkezi olduğunu göstermektedir.

Bigadiç Müze ve Kültür Evi’nde başta Kuvayı Milliye Bölümü, Arkeoloji Bölümünde; ilçe merkezine 18 km. uzaklıkta bulunan Ancyra Antik yerleşimine ait kalıntılar; Etnografya Bölümü’nde; son 200-300 yıllık zaman kesitinde günlük yaşama dair öğeler bulunmaktadır.

Termal Turizm Merkezi Hisarköy Kaplıcaları, ilçe merkezine 17 km mesafededir. Hisarköy’ün içinde bulunan tonozlu köprü ve tünteller, postamentler, tiyatro ve yazılar buranın Roma devrinde önemli bir kaplıca olduğuna işaret etmektedir. Kaplıcalarda tedavi olunan hastalıklar, banyo kürlerinde kullanım; romatizmal hastalıklar, (romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi), yumuşak doku romatizmaları, kronik bel ağrısı, inme, nevraljiler, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası dönem, metasilikat asit içeriğine bağlı olarak banyo uygulamalarında cilt üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir. İnhalasyon olarak kullanımında; sodyum bikarbonat içeriğine bağlı olarak solunum sistemini ilgilendiren bazı hastalıklarda örneğin, astım bronşiyal, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları gibi durumlarda ekspektoran ve spazmolitik etkileri nedeniyle kullanımı mümkündür. İçme suyu olarak kullanımında beslenmede hamilelikte ve florür eksikliğinin ve çocuklar ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesinde iyi geldiği bilinmektedir.

İlçede bulunan Alaçam Dağı ve Ulus Dağı özellikle dağ turizminin yapılabileceği yerlerdendir. Yürüyüş sırasında tepelerde Antik döneme ait tapınak kalıntılarına rastlamak mümkündür.

Av turizmi bakımından önemli merkez sayılan Bigadiç’te, avlanan hayvanların başında tavşan ve yaban domuzu vb. hayvanlar gelmektedir.

TURİSTİK YERLER & OLANAKLAR

Öne Çıkan Fotoğraflar