Nüfus

0

Yüz ölçümü

0 km²

Rakım

0 m

Balıkesir ilinin batısında, Ege Denizi kıyısındaki ilçedir. Edremit, Balıkesir ilinin dördüncü en büyük ilçesi olup zeytincilik ve Kazdağları ile bilinir. İç turizmin ilk önemli merkezlerinden olan Altınoluk ve Akçay bu ilçededir. Rakımı 25 m (82 ft) olan ve 47 mahallesi bulunan Edremit ilçesi 2020 TÜİK verilerine göre 161.145 nüfusu ile 5.486 kırsal nüfusuna sahiptir.

 

Balıkesir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan Edremit, Akçay, Güre, Zeytinli ve Altınoluk mahalleleri, berrak suları, plajları, kaplıcaları, mesire yerleri, doğal ve tarihi güzellikleriyle keyifli bir tatilin ideal alternatiflerindendir. Zengin flora ve faunasıyla sadece Edremit’in değil, Türkiye ve dünyanın sayılı güzelliklerinden olan Kaz Dağları doğaseverler için unutulmaz bir deneyim sunarken, ilçe merkezindeki tarihi konaklar ve evler, kültür mirası olarak dikkat çekiyor. Sıcak su kaynaklarıyla da ünlü olan Edremit, termal turizmin de önemli duraklarındandır. Edremit ilçesindeki ekonomik faaliyetler zeytincilik, turizm faaliyetleri ve diğer tarımsal faaliyetler: incir, sebze, meyve vb.’dir.

 

İlçe ve çevresi ile ilgili tarihi bilgiler Antik Çağ’a kadar dayanır. Yöre bu dönemde Küçük Asya’nın Mysia bölgesine dâhildir. Bazı kaynaklarda yerleşimin M.Ö. 1443 yıllarında Pidasus adıyla kurulduğu belirtilirken, bazı kaynaklarda ise şehrin adı doğrudan “Adramytteion” olarak geçmektedir. Bir diğer kaynakta, Edremit adının kökeninin Luwi dilinden geldiği ve Adra Vadisi anlamında Adra-Mut olduğu ifade edilmektedir. M.Ö. 650’de Kimmerler, ardından ise Lidya, Pers, Bergama Krallığı egemenliği altında kalmıştır. Roma döneminde önemini koruyan şehir, psikopozluk merkezi haline getirilmiştir. Bölgenin Türkler tarafından ele geçirilişi ise Anadolu Selçuklu İmparatorluğu döneminde Uç Beyi olarak atanan Karesi Bey dönemindedir. Daha sonra da bölge Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.

 

İlçenin Altınoluk mahallesinin 4 km doğusunda, Kazdağı (İda) eteklerinde yer alan Antandros Antik Kenti, kurucuları hakkında farklı görüşler bulunmakla birlikte Adramytteion – Asos yolu üzerinde stratejik bir konuma sahip bir kenttir. Geçmişi antik yazarlara göre, Truva Savaşı’na kadar dayandırılmaktadır. Kentteki en erken tarihli buluntu M.Ö. 8. yy olarak tarihlendirilen bir çocuk mezarıdır. Edremit ilçesiyle Çanakkale arasında yer alan Kaz Dağları’na ilişkin birçok efsane anlatılmaktadır. Bu efsanelerden en ünlülerinden biri de Sarıkız Efsanesi’dir. Efsaneye göre; “Eski zamanlarda Kazdağları’nın eteğindeki Güre köyünde çok güzel bir kız yaşıyormuş. Bu güzel kızın adı Sarıkız’mış, köyün tüm delikanlılarının gözdesiymiş ve hepsi onunla evlenmek isterlermiş. Babası hacca gittikten sonra, köyün delikanlıları, Sarıkıza talip olurlar. Sarıkız hiçbirine yüz vermez. Onlarda dedikodu yayarak Sarıkız’a iftira ederler. Köylüler de bunu duyunca Sarıkız’ın hacdan dönen babasına baskı yaparak “Kızın kötü yola saptı. Ya onu öldürürsün ya da buralardan çekip gidersin” demişlerdir. Ne yapacağını bilemeyen baba kızını öldürmeye kıyamaz. Köylülerin baskısından kurtulmak ve onların yüzüne bakabilmek için Sarıkız’ı gözlerden uzak tutmanın gerektiğini düşünür. Sarıkız’ı alarak Kaz Dağı’nın zirvesine ulaşan baba, herkesten gizli yaşayabilsin diye kazlarla birlikte onu dağda bırakır. Yıllar sonra vicdan azabı ve özlemle tekrar dağın yolunu tutan baba, zirveye vardığında ise duvarlarla çevrili kazların bulunduğu bir alanla karşılaşır. Kızını bugün sarıkız tepe diye anılan yerde bulur. Sarıkız, babasını gördüğüne sevinir. Ona saygı gösterir, hürmet eder. Babası namaz kılmak için abdest almak ister. Sarıkız, abdest alması için babasının eline su döker. Babası suyun tuzlu olduğunu söyler. Sarıkız aceleden yanlışlıkla denizden aldığını söyler ve testisini vadilere doğru uzatır. Yeni doldurduğu suyu babasının eline döker. Babası buz gibi tatlı suyu tadınca kızının erdiğini anlar. O sırada siyah kara bir bulut gökyüzünü kaplar, Sarıkız kaybolur. Yöre halkı Sarıkıza ve babasına dağın yassı taşlarını üst üste koyarak mezar yaparlar. Sarıkızın mezarının olduğu tepeye Sarıkız Tepe, Babasının bulunduğu tepeye Baba Tepe derler. Yöre halkı, Kavurmacılar Köyü’nde yaşadığına inanılan Sarıkız için her yıl 15 Ağustos’ta bir hayır düzenlenir. Köyde keşkek, pilav, nohut pişirilip yenir, şerbetler içilir.

 

Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi, bambaşka bir bakış açısıyla bölge coğrafyasında binlerce yıl öncesinden yakın tarihimize kadar uzanan bir yolculuğa çıkartır. Güre iskelede bulunan bu galeride bölgenin Havran’dan Truva’ya, Antik tarihten mübadeleye uzanan tarihi geçmişi görsel ve yazılı materyallerle duvarlara asılarak sergilenmekte, maketlerle ve tarihi eşyalarla da desteklenmektedir. Kaz Dağı kronolojisi, İda’nın mitosları, Homerik Troya dönemi, Antandros Antik Kenti, Sarıkız ve Hasanboğuldu efsaneleri, Türkmenler- Yörükler ve Muhacırların tanıtıldığı kültür köşesidir.

 

Sıdıka Erke Etnografya Müzesi, Edremit merkezde Yunus Emre Parkı’nı hemen yanındadır. Edremit’in tarihini ve kültürünü bir ayna gibi yansıtan, fiziki görünümüyle eski Edremit Evi’ni yaşatan bir müzedir.

 

Tahtakuşlar Etnografya Galerisi, Edremit’in dünyaca tanınan müzelerinden biridir. Bu galeri, Türkiye’de açılan ilk özel etnografya galerisi olma özelliğini taşımaktadır. Tahtakuşlar köyünün girişinde bulunan bu galeri, hem bulunduğu doğal ortam itibariyle hem de sergilenen eserler ve yansıtmaya çalıştığı kültürel değerler nedeniyle yılın her mevsiminde yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

 

Evren Ertür Galerisi, Ertür ailesi tarafından kurulmuş, Edremit’in zeytinyağı müzesidir. Ertür ailesi, bir asırlık geçmişlerini yaşatmak için eski zeytinyağı fabrikalarını bir zeytinyağı müzesine dönüştürmüşlerdir.

 

Selçuklular döneminde, Yusuf Sinan Bey tarafından inşa ettirilen Kurşunlu Cami’nin 1300’lü yıllardan önce yapıldığı düşünülmektedir. Caminin haziresinde Mevlâna Yusuf Sinan’ın kabri bulunmaktadır. Tek kubbeli bir camidir.

 

Kazdağı (İda Dağı) Milli Parkı, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunur. 21 bin 450 hektarlık alanıyla deniz ve yeşilin, tarihi ile doğanın kucaklaştığı, zengin fauna ve florası ile ülkenin görülmeye değer yerlerinden. Kaz Dağları’na ilçenin dört noktasından ulaşılabilir. Bunlar Zeytinli, Kızılkeçili Köyü, Güre Köyü ve Altınoluk istikametinden çıkan orman yollarıdır.

Akçay, Edremit ilçe merkezine 9 km uzaklıkta ve Edremit Körfezi’nin avuç içi gibi tam içinde bulunmaktadır. Akçay temiz havası, denizi ve doğal güzellikleri ile tatilcilerin beğenisini kazanmış bir tatil beldesidir.

Edremit merkeze 14 km uzaklıkta olan Güre; termal kaynakları, Pınarbaşı Mesire Alanı, Tahtakuşlar Etnografya Galerisi ile bölge turizminin en hareketli olduğu mahallelerden biridir.

Altınoluk, Edremit merkeze 25 km uzaklıkta bulunan, yalnızca kış ve yaz aylarında tatil turizmiyle değil, aynı zamanda üzerinde kurulduğu tarihsel Antandros Antik Kenti’nin kalıntıları ile de kültür turizmi alanında adı anılan önemli bir merkezdir.

 

Pınarbaşı Mesire Alanı, Kazdağı’nın en tanınmış pınarlarındandır ve bölgenin ilk mesire alanlarındandır ve Güre’de bulunmaktadır.

 

Edremit’in Zeytinli Mahallesi sınırları içinde bulunan ve Edremit’e 11 km uzaklıkta olan Hasanboğuldu Mesire Alanı, Kazdağı Milli Parkı sınırları içinde bulunmaktadır.

 

Altınoluk’un 5 km ilerisindeki Mıhlıçay; doğal güzellikleriyle bölgenin ünlü diğer bir mesire alanıdır.

 

Edremit’in Zeytinli Mahallesi’nde bulunan Zeytinli Çayı Piknik Alanı merkez ilçeye 7 km uzaklıktadır. Geniş bir alana kurulmuş olan bu piknik yerine güzel bir teras ve fırın yapılmıştır. Özellikle baharda fırında oğlak çok lezzetli olur.

 

Kazdağı’nın Sarıkız yaylasından doğarak, geniş ve derin bir vadi boyunca akan Kızılkeçili Çayı etrafında birçok işletme tarafından mesire alanları oluşturulmuştur.

 

Jeotermal kaynaklar bakımından da çok zengin olan Edremit, geçmiş antik döneme dayanan kaplıcalara sahiptir. “Termal Turizm Bölgesi” olarak ilan edilen Edremit, Güre ve Bostancı mahallelerinde bulunan, birçok modern üniteden oluşan kaliteli ve çok yönlü tesislerle termal turizmde dikkat çeken bir merkezdir.

 

Doğa, tarih ve kültür zenginliklerinin buluşma noktası olan Edremit, bu zenginliklerin tanıtımı için düzenlenen birçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar: Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri (mayıs), Bahar Şenlikleri (mayıs), Altın zeytin Sanat Festivali (eylül), Zeytinli Kültür Sanat Festivali (ağustos), Akçay Kültür Sanat Şenliği (ağustos), Altınoluk Antandros Yaşama Saygı Kültür Sanat Festivali (ağustos), Güre Sarıkız Etkinlikleri (ağustos)

 

İlçede Mavi bayraklı Plajları; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Altınkum Halk Plajı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Akçay Sarıkız Halk Plajı, Altıner Otel, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Antandros Halk Plajı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Özdemir Sitesi Önü Plajı, Heramis Termal Tatil Köyü, Körfez Tatil Sitesi bulunmaktadır.

TURİSTİK YERLER & OLANAKLAR

Öne Çıkan Fotoğraflar