Nüfus

0

Yüz ölçümü

0 km²

Rakım

0 m

Gönen, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölgesi içinde Balıkesir iline bağlı bir ilçedir. Kaplıcaları ile ünlüdür. Şehrin doğusu Manyas ilçesi, kuzeydoğusu Bandırma ilçesi, batısı Biga ve Yenice ilçeleri, kuzeyi Marmara Denizi ve Erdek Körfezi, güneyi Balya ilçesi ile çevrilidir. Rakımı 40 m (130 ft) olan ve 101 mahallesi bulunan Gönen ilçesi 2020 TÜİK verilerine göre 74.894 nüfusu ile 16.002 kırsal nüfusuna sahiptir. İlçe, Bursa – Çanakkale karayolu üzerindedir. Balıkesir’e 114 kilometre mesafede olan Gönen’in, sahip olduğu verimli topraklarında çeltik (pirinç) üretimi başta olmak üzere her türlü meyve, sebze ve bakliyat yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bunun yanında ilçe ekonomisinin diğer faaliyetlerinden biri de hayvancılıktır. İlçede büyük ve küçükbaş hayvancılığın yanısıra tavukçuluk ve arıcılık da yapılmaktadır. Bu faaliyetlere paralel olarak ilçede tarımsal ve hayvansal üretime dayalı sanayi de gelişmiştir.

 

Gönen kaplıcalar çevresinde yapılan hafriyatlar sırasında ortaya çıkan mozaikler, yazılı taşlar sütun başlıkları, madeni paralar gibi tarihi eserler Gönen’in, yerleşiminin milattan önce dayandığını göstermektedir. MS.II.yy. ait kitabelerde şehrin adı ‘Sıcak Su Şehri, ‘Thermi’, hamamlarda ‘Granikaion Hamamları’ olarak geçmektedir.

 

MÖ 14. yüzyılda bir köy olarak kurulduğu tahmin edilen ilçede; Osmanlı dönemine kadar, Truvalılar, İyonlar, Lidyalılar, Persler, Helenler, Bergama Krallığı ile Roma ve Bizans devletlerine ait halkların yaşamlarını sürdürdükleri tahmin edilmektedir. Uzun süre Bizans egemenliğinde kalan bölge, 13. yüzyılda Anadolu Selçukluları’nın eline geçmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmasının ardından Karesi Beyliği idaresinde kalmış olan Gönen daha sonra Osmanlı yönetimine katılmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında 6 Temmuz 1920’de Yunan işgaline uğramışsa da 6 Eylül 1922’de kurtarılmıştır.

 

Gönen Mozoik Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü nezdinde Gönen Kaymakamlığı’nın girişimleri ile kurulmuştur. Kazılarda, Roma dönemine ait mozaikler, yazılı taşlar, sütun başlıkları ve madeni paralar ortaya çıkmış. Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait taş eserleri ayrıca bulgular arasındadır. En önemli mimari unsurlardan biri kilisenin taban döşemesidir. Bugün gayet iyi durumda olan ve MS 5.- 6. yüzyıla ait olan bu mozaik döşemenin, çeşitli geometrik bezemeler ile ortaya yakın bir yerde yuvarlak bir madalyon içerisine alınmış altı satırlık bir yazıta da sahip olduğu görülmektedir. Yunanca olarak yazılmış yazıtta “……… hizmetçin ΑΝΥΣΙΟΥTOY ΤΟΥΜΑΓΕΤ hatırla (anısına)……..” yazmaktadır.

 

Alacaoluk Kalesi MS. 2. yy’la tarihlenip; ilçe merkezine 15 km. uzaklıkta, Alacaoluk köyü sınırları içinde yer almaktadır. Geç Roma Dönemi’ne ait olduğu düşünülen yapı, olasılıkla II. Theodosius (A.D.401-450) veya I. Anastasıus (A.D. 491-518) döneminde aittir. Aesepus (Gönen) Nehri vadisini koruma amaçlı yapıldığı düşünülmektedir.

 

Babakaya Kalesi, Büyük İskender tarafından inşa edilen ikinci kaledir. Babayaka köyünün hemen girişindedir. İlçe merkezine, 6 km. uzaklıktadır. Kale, yöreye gelen turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

 

İran seferine çıkan Büyük İskender’in geçtiği rivayet edilen Güvercinlik Köprüsü M.Ö. 800 yılına tarihlendirilmektedir. Güvercin Köprüsü eski Mysia Antik bölgesinde Aesepus nehri (bugün Gönen Çayı) üzerinde yer almaktadır. Aynı zamanda Makestos Köprüsü gibi bölgedeki diğer ünlü Roma köprüleri, gelişmiş oluk sistemi için dikkate değerdir.


Türkiye, kaplıca turizmi ve sağlık turizmi bakımından Avrupa’da birinci sırada yer almaktadır. Türkiye’de nam salmış ünlü Gönen Kaplıcaları yeşil doğasıyla da sakin ve huzurlu bir tatil imkânı sunar. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlı dünyaca ünlü Gönen Kaplıcaları’nın suyunun kas iskelet sisteminin, ortopedik, nörolojik ve romatizmal hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonun da faydalı olduğu onaylanmıştır. Ayrıca solunum ve sindirim sistemi, idrar yolları, kadın ve kalp damar hastalıkların tedavisinde yararlanılabileceği de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanlığınca belirtilmiştir.

 

Eşkindere Dağ Ilıcası, Gönen’in 15 kilometre güney batısında, Deliçal Dağı’nın eteklerinde, Ekşidere köyünün 2.5 kilometre kadar güneybatısında yer alan dağ ılıcası kaynağı çeşitli hastalıklara şifa dağıtmasının yanı sıra gençlik iksiri özelliği de taşır.
Gönen Şehir Parkı, İlçe merkezinde yer alan ilçenin keşfedilmesi gereken noktalarından biridir. Çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan park, stres atmak ve keyifli vakit geçirmek için ziyaret edilebilecek en doğru tercih olacaktır.

 

Deniz Kent, Gönen’e 20 kilometre mesafede ve Çanakkale yolu üzerinde bulunan tatil köyüne ve sahiline yaz boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerin geldiği bir tatil beldesidir.

 

Gönen baldo pirinci, Türkiye’de ve Dünyada lezzeti ve kalitesi ile tanınmaktadır. Gönen baldo pirinci sadece Gönen’de yetişmektedir. Türkiye’nin %10’luk pirinç ihtiyacı Gönen ve Sarıköy Ovası’ndan karşılanmaktadır.

TURİSTİK YERLER & OLANAKLAR

Öne Çıkan Fotoğraflar