Nüfus

0

Yüz ölçümü

0 km²

Rakım

0 m

Kentin kadim yerleşimlerinden Kepsut’un Misyalılar devrindeki adı Hadri Anut veya Herun’dur. Kepsut’un ise isim kökü olarak “Kes-bit” kesildiğinde hemen yerine yenisi yetişen anlamına gelmektedir. Halk arasında söylenen “Arabamın espiti dolaşalım Kesbiti” türküsüne bakılacak olursa isminin “Kesbit” ten geldiği varsayımı daha doğrudur. Bir başka varsayım da, (Kev-keb-i-sut) kelimesi “faydalı yıldız” demektir. 1953 yılına kadar resmi yazışmalarda “Kepsüt” ismiyle zikredilen ilçenin ismi, bu tarihten itibaren bu şekliyle söylenmeye başlamıştır. Kelimelerden hangisi olursa olsun bölgenin verimliliğini ifade ettiği bir hakikattir.

 

Osmanlılar devrinde Bursa vilayetine bağlı olan Kepsut, mülki teşkilatın kuruluşundan 1283 rumi senesine kadar Bursa’ya bağlı bir kaza olarak kalmış, 1867 tarihinde nahiye olarak Balıkesir sancağına bağlanmıştır. 27.02.1953 tarih ve 6068 sayılı Kanunla 1.3.1953 tarihinde, idari bakımdan bugünkü konumu olan Balıkesir iline bağlı bir ilçe haline gelmiştir. İlçenin, kuzeyinde Susurluk, güneyinde Bigadiç, doğusunda Dursunbey, kuzeydoğusunda Bursa Mustafakemalpaşa bulunan ilçenin yüzölçümü 894 km² olup, Balıkesir il merkezine uzaklığı 27 kilometredir. Rakımı 75 m (246 ft) olan ve 69 mahallesi bulunan Kepsut ilçesi 2020 TÜİK verilerine göre 23.017 nüfusu ile 15.722 kırsal nüfusuna sahiptir.

 

Kepsut’un en ilgi çekici tarihsel özelliklerinden birisi Tarihi Ziraat Mektebi binasıdır. Kepsut – Recepköy yolu üzerinde bulunan bir dönem askeri kışla olarak da kullanılan Kepsut Ziraat Mektebi, mera ve arazisi, bağ, bahçe ve fidanlıkları, laboratuvarları, tarım araç ve gereçleri, tamirhanesi ile 1923 yılında göz kamaştıran bir okul olarak açılmıştır. Osmanlı döneminde inşa edilen bina, Cumhuriyet döneminde Türkiye’de bulunan ilk Ziraat Mektebi’dir.

 

Kepsut’un Tekke Işıklar köyünde bulunan İne Bey Türbesi, Kepsut’ta en çok ziyaret edilen tarihi mekânlardandır. İnebey, Yıldırım Beyazıt’ın Sancak Bey’idir ve Ankara Savaşı’na katılmıştır.

 

Ülkemizde mağara turizmi açısından yüksek potansiyel taşıyan mağaralardan bir tanesi de Kepsut’ta bulunmaktadır. Sınırları içerisinde 3 tane önemli mağaraya sahip olan ilçede, en ilginç oluşuma sahip mağara Ulupınar Mağarası’dır. Bükdere Mahallesi’nin 2 km kuzeyinde yer alan mağara 490 m rakım, 10 m derinlik, 728 m uzunluktadır.

 

Kepsut’un Akçakertil Mahallesi’nin kırsalında bulunan Kocain Mağarası, binlerce yıllık gizemi ve ulaşılabilir noktalarının güzelliğiyle dikkat çekmektedir.

 

Serçe Ören Köyü’ne bağlı Elma Gediği’nde alabalık üretim çiftlikleri bulunmaktadır. Serçe Ören’i 12 km geçerek Dursunbey ve Kepsut sınırlarının kesişim yerinde ulaşılabilecek bir doğal güzellik olan Su Uçtu ise doğa yürüyüşü ya da piknik alanı için uygun bir yer arayanlara hoş bir alternatif sunmaktadır.

 

Suçıktı Mesire Yeri, Kepsut Karahaliller Köyü’nün 4 km doğusunda, su kaynağının olduğu yemyeşil bir doğa harikasıdır.

Kepsut ilçesi hayvancılık faaliyetlerinin yoğunluğu ve buna bağlı süt üretimi fazla olduğu için süt ürünleri meşhurdur. Özellikle keçi peyniri ile ünlüdür. Balıkesir, Türkiye’de yıllık ortalama 750 bin ton süt üretimi ile ilk iki sıranın içinde yer almaktadır. Genel olarak pastörize süt, peynir, tereyağ, yoğurt, ayran, kaymak, lor, krema gibi süt ve süt ürünleri üretiminde oldukça ilerlemiş durumdadır. Kesput ilçesinin kırsal Bükdere Mahallesi’nde sadece buraya özgü küflü katık peyniri de üretilmektedir. Aynı zamanda ilçede şeftali, elma, çilek ve çeşitli meyveler yetiştirilmektedir.


Kepsut, Balıkesir’de Yörük kültürünün yaşandığı ilçelerden biridir. Karakeçili Aşireti’ne mensup birçok köy de bu bölgede yer alır. Yine Ahmetalan köyü, günümüzde yağcıbedir halılarının geleneksel yöntemle üretildiği nadir merkezlerdendir.

 

Son olarak Büyük İskender’in “Ölümsüzlük Suyu” nu aradığı rivayet edilen Kepsut mağaraları, bölgeyi macera severler için son dönemde oldukça popüler kılmıştır.

TURİSTİK YERLER & OLANAKLAR

Öne Çıkan Fotoğraflar