Nüfus

0

Yüz ölçümü

0 km²

Rakım

0 m

Marmara bölgesinin güneyinde yer alan Savaştepe, batısında İvrindi, doğusunda Bigadiç, güneyinde Soma, kuzeyinde Altıeylül ilçeleri ile komşudur. Rakımı 300 m (900 ft) olan ve 50 mahallesi bulunan Savaştepe ilçesi 2020 TÜİK verilerine göre 17.361 nüfusu ile 7.969 kırsal nüfusuna sahiptir.

 

İlçenin tarihi, insanlığın ilk dönemlerine kadar dayanmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalarla ilçede Tunç Çağı’na ait kalıntılara rastlanmıştır. Bunlardan Sazlıdere Höyüğü önemli kalıntılar arasındadır. Eski adı Giresun olan Savaştepe’de, Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunanlılar ile Albay Kazım Özalp kumandasındaki Kuvayı Milliye güçleri arasında 29-30 Haziran 1920 tarihinde çetin mücadeleler yaşandı. Bundan dolayıdır ki, TBMM’nin bir kararı ile Giresun adı 10.10.1934 tarihinde Savaştepe olarak değiştirildi. 1954 yılında da Savaştepe’ye ilçe statüsü verildi.

 

Ekonomisi genel itibariyle tarıma dayalı olan ilçe, başlıca buğday, arpa ve baklagiller yetiştirilir. Hayvancılığın da etkin olduğu ilçede “Mihaliç Kelle Peyniri” ile ülke genelinde isminden söz ettirmektedir ve ilçede her yıl eylül ayı içinde “Peynir Festivali” düzenlenmektedir. İlçe topaklarında cıva ve perlit içeren yeraltı kaynaklarına da rastlanmaktadır.

 

Ülkemizde peri bacaları denilince akla ilk olarak Kapadokya gelse de Savaştepe’de de benzer oluşumlar, Kapadokya kadar güçlü olmamakla birlikte, yer almaktadır. Savaştepe’ye 4 km uzaklıktaki Yağcılar Köyü Suçıktı mevkisi, Karaçam Ormanı içerisinde yer alan peribacaları, otlar arasında gizlenmiş eski çağlardan kalma mağara ve odacıkları ile ilçenin en ilgi çeken özelliklerinden biridir. Geçmişi hakkında kesin bir bilgi elde edilemeyen peri bacaları, birer doğa harikası olarak keşfedilmeyi beklemektedir.

 

Yazören köyünün yakınlarında bulunan Yazören Mağarası da özellikle dağ turizmi meraklıları için en keyifli mağaralardan biridir. Uzun süren çalışmalar sonucunda keşfedilip, içerisinde çalışmalar yapılan Yazören Mağarası, farklı izler peşinde olan gezginlerin son zamanlardaki duraklarından olmaya başlamıştır. Savaştepe’de bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 3,5 km ve tavan yüksekliği toplamda 25 metredir.

 

Savaştepe’nin en eski tarihi kalıntılarından olan Çaltılı Hamamı ve kilise yıkıntısı yörede günümüze gelebilen eserler arasındadır. En az bin yıllık olduğu tahmin edilen hamamın şifa dağıttığına inanılmaktadır.

TURİSTİK YERLER & OLANAKLAR

Öne Çıkan Fotoğraflar