Nüfus

0

Yüz ölçümü

0 km²

Rakım

0 m

Balıkesir merkeze 42 km mesafede olan Susurluk Balıkesir – Bursa kara yolu üzerinde bulunmaktadır. Rakımı 63 m (206 ft) olan ve 54 mahallesi bulunan Susurluk ilçesi 2020 TÜİK verilerine göre 38.676 nüfusu ile 11.488 kırsal nüfusuna sahiptir. İlçe Osmanlı döneminde Fırt, Susığırlığı ve Susurlu isimleriyle anılırdı. Susurluk başta nahiye konumundayken 1926 yılında ilçe statüsü kazanmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında, çıkan Anzavur Ayaklanması’ndan etkilenen ilçe Temmuz 1920’de Yunan işgalini yaşamıştır. 5 Eylül 1922 tarihinde de Yunan işgalinden kurtarılmıştır.

 

İlçe ekonomisinin temeli tarımdır. İlçede tarımı yapılan başlıca ürünler şekerpancarı, buğday, mısır, ayçiçeği, nohut, arpa yetiştirilmekle birlikte fasulye, elma, üzüm, susam ve pamuk da az miktarlarda yetiştirilmektedir. Hayvancılığın da yapıldığı ilçede en büyük sanayi kuruluşu 1955 yılında kurulan, şeker fabrikasıdır. Bunun yanına ilçede süt ürünleri, un, yağ, salça ve konserve fabrikaları da bulunmaktadır.

 

Susurluk kaplıcaları ile de ünlü bir ilçedir. Birçok insan buralara gelerek şifa arar. Bandırma yolundaki Ilıcaboğazı (Kepekler) köy kaplıcası, Susurluk İlçesinin 20 km kuzeyindedir. Kaplıcada banyo ve çamur tedavileri yapılmaktadır. Özellikle romatizma, nevralji, nevrit, polinevrit, felçler ve ankilozlar ile kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Çamur tedavisi ise; yine bütün romatizma çeşitlerine, nevralji, nevrit, polinevrit, çocuk felçleri, kırık ve çıkıklardan sonraki hareketsizliklerde, artritli hastalarda ve kadın hastalıklarında kullanımı tavsiye edilmektedir. Kaplıca alanında Cenevizlilerden kalma eski yıkıntıların bulunması, kaplıcanın ilk kez Cenevizliler tarafından kullanıldığı kanısını da uyandırmaktadır.


Yıldız (Yellice Tepe) Kaplıcası, ilçe merkezinin güneyinde, şehir merkezine yaklaşık 17 km mesafededir. Sıcaklığı 56–68 ºC arasında değişmekte olan kaynak suyu; flüorür içeren sodyumlu, bikarbonatlı, sülfatlı bir bileşime sahiptir. Romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde (romatoid artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere), bel ağrısı, osteoartrit (kireçlenme) gibi eklem hastalıkları, miyozit, tendinit, travmafibromyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar beyin ve sinir ameliyatı sonrası nekahat dönemlerinde, nörolojij hastalıkların tedavisinde, spor yaralanmaları ve cilt hastalıkları gibi rahatsızlıklarda kaplıcadan yararlanılmaktadır. Kaplıcada, genel tedavi havuzlarıyla birlikte, çamur banyoları için havuzlar da bulunmaktadır.

 

Acıcasu İçmesi, Susurluk’un 10 kilometre kuzeyinde, Dereköy’dedir. Sodalı soğuk maden suyudur. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Acı karbondioksit oranı yüksek bir sudur. Bu özelliğinden dolayı, mide ve bağırsaklara yararlı olduğu gibi, karaciğer rahatsızlıklarını gidermek, safra yollarının düzgün çalışmasını sağlamak gibi özelliklere de sahiptir. Ayrıca, solunum yolları üzerinde, kalp-damar hastalıklarında tedavi edici etkisi vardır.

 

Susurluk, şelaleleri, dereleri ve çayları, mesire alanlarıyla da doğal bir güzelliğe sahiptir. Özellikle Çaylak Şelalesi ve Avşin Şelalesi muhteşem manzarasıyla ve içinde yüzülebilen göletleriyle yaz aylarında serinlemek adına idealdir. Çataldağ içerisinde Aygır Çeşmesi, Bıçkı Deresi, Farafat orman içi yerleri, Çaylak, Yahyaköy Yandım Çavuş ve Günaydın Göleti çevresi mesire alanları da görülmeye değerdir.

 

Susurluk denildiğinde, Susurluk ilçesine özgü, 1950’li yıllardan bu yana, ünü yurt dışına kadar ulaşan “Susurluk Ayranı” da unutulmamalıdır. Ayran doğal yoğurttan yapılması, köpüğünün yağlı olması ve tadıyla büyük ilgi görmektedir.

TURİSTİK YERLER & OLANAKLAR

Öne Çıkan Fotoğraflar