DOĞA SPORLARI

DOĞA SPORLARI

Son dönemde deniz, kum ve güneş turizmine alternatif arayışları ve farklı turizm çeşitlerine yönelme gözlenmektedir. Söz konusu alternatifler arasında yer alan doğa turizmi ve eko-turizm gibi türlerin TR22 Bölgesi dokusuna uygunluğu önemli bir fırsattır.Bu bağlamda yayla turizmi, dağ ve doğa yürüyüşü, akarsu turizmi, bisiklet turları, mağara turizmi, sportif olta balıkçılığı, kuş gözlemciliği, botanik turizmi ve av turizmi gibi pek çok alternatif turizm faaliyeti Bölgede yapılabilmektedir.

Kaz Dağları, biyolojik çeşitlilik, flora ve faunası ile önde gelen bir eko-turizm merkezi olmaya adaydır. Bölge için önem arz eden diğer bir ekolojik değer ise daha çok kamp yapmaya elverişli olan Dursunbey Alaçam Dağları’dır. Kaz Dağları’nın milli parka dâhil olmayan kesimlerinde ve Alaçam Dağları’nda av turizmi de yapılabilmektedir.

Pek çok alternatif turizm çeşidiyle ülke genelinde ön plana çıkan TR22 Bölgesi, turizm koridoru, kültür turizmi gelişim bölgeleri ile sağlık ve termal turizm merkezleri olarak tanımlanmıştır. Turizmden kısa vadede kar etme anlayışı yerine, doğal kaynakları etkin şekilde kullanarak ve sürdürülebilirlik anlayışı göz önünde bulundurularak sahip olunan potansiyeller etkin şekilde değerlendirilmelidir.

Balıkesir’ in doğa turizmi yönünden öne çıkan ilçeleri şu imkanları sunmaktadır:

Edremit ilçesi,
Doğal değerlerle kültürel değerlerin birleştiği Kazdağları’ nda (Hasanboğuldu, Sutüven, Mıhlıçay Vadisi, Şahindere Kanyonu, Sarıkız gibi doğal alanlarda) trekking, dağ-doğa yürüyüşü, jeep-safari, dağcılık faaliyetleri, atlı doğa yürüyüşleri, dağ bisikleti, avcılık, bitki inceleme gibi faaliyetlere uygun mekanlar bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ile dağcıların ve doğa sporcularının vazgeçemediği dağlardan biri olan Kazdağı’ nda, hemen her patika bir rota özelliği taşıyor. Sadece Milli Park sınırlarında değil batıya Assos yönüne kadar yayılan Kazdağı’ nın hemen her yanına yürüyüş yapılabilmektedir. Kazdağları Atlı Doğa yürüyüşü yapılmasına uygun rotalar barındırmaktadır.

Erdek ve Ayvalık ilçeleri,
Kapıdağı Yarımadası’nı çepeçevre dolaşan deniz ve orman manzaralı bir yol ile tüm kıyı köylerini görmek mümkündür. Bu nedenle Kapıdağı doğa turizmi faaliyetleri için gayet elverişli bir coğrafi mekân olarak ortaya çıkmaktadır. Kapıdağı Yarımadası’nın bozulmamış doğası özellikle orta ve kuzey bölgelerindeki yoğun orman alanları doğa yürüyüşleri ve trekking için ideal mekânlardır. Yine kuzey kıyıları rüzgâr sörfü ve yamaç paraşütü için ideal alanları oluşturmaktadır. 

Orman içlerinde bitki inceleme turları, atlı doğa yürüyüşleri yapılabilir. Yarımda kıyıları dalış turizmi, yat turizmi, sportif olta balıkçılığı bakımından da elverişli imkânlara sahip alanlar olduğundan, bu potansiyelinin günümüzde değerlendirilmeye başlanıldığı görülmektedir.

Dursunbey ilçesi,
Alaçam Dağları’nda bulunan mesire yerleri ile doğa tutkunlarının ilgisini çekmektedir.

Gönen ilçesi
Doğa turizmi kapsamı içindeki kültür turizmi öğeleri bakımından da Gönen zengin varlıklara sahiptir. Gönen ilçesinin öne çıktığı ve sunduğu aktiviteler; Şifalı su kaynakları, Botanik gezileri, Atlı Doğa Yürüyüşü, Trekking, Mağaracılık,