Ayvalık Plajları ve Çevre Turları

Türkiye’nin en iyi ve en uzun kumsalı ile kırmızı mercanlı zengin bir su altı dünyası Ayvalık'ta sizleri bekliyor.

PLAJLAR
Sarımsaklı Plajları: Apollon ile Selen’in aşkına tanıklık ettiği rivayet edilen Sarımsaklı plajı, Türkiye’nin en iyi ve en uzun kumsalı olarak bilinir.
İlçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve 7 kilometre uzunluğundaki bu plajlar, kumunun insan vücuduna yapışmama özelliğiyle dikkat çeker. Ülkemizin en güzel plajlarından biri olan Sarımsaklı, birçok konaklama tesisine, kafelere, deniz mahsulleri satan restoranlara ve eğlence mekanlarına sahiptir.

Altınova Plajları: Ayvalık ilçesinin şirin mahallesi Altınova, temiz sahillere sahiptir. İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta olan mahalle, piknik ve gezi yerleriyle orman içinde dinlenmeye de olanak sağlar.
Ali Çetinkaya (Armutçuk) Plajı: İlçenin kuzey kıyısında temiz, ince kumuyla halka açık bir plajdır.
Alibey Adası (Cunda): İlçe merkezine karayolu ile bağlantısı bulunmaktadır. Çevresi doğal plajdır.
 
KIZILDENİZ’İ ARATMAYAN SU ALTI DÜNYASI
Türkiye’nin en zengin sualtı dip yapısına sahip Ayvalık, özellikle 24 adası ve 60 civarı dalış noktasıyla 12 ay dalış imkanı sağlıyor. Sualtı florası ve faunası bakımından ekolojik niş oluşturan Ayvalık adalarında binlerce yıldan beri oluşan deniz dibinin güzellikleri ve zenginliklerini görebilmek mümkün. Sualtı biotası bakımından çok zengin bir bölge olan Ayvalık, 34 noktada “kırmızı mercan”  tespit edilmesiyle Kızıldeniz’in önüne geçerek, birinci sıraya yerleşiyor. Türkiye’de kırmızı denizyıldızı da sadece bu yörede bulurken, deniztavşanı da yoğunluklu olarak Ayvalık sualtında görülüyor.
Balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen dalış bölgesi olan Ayvalık’ta, mercan resifleri açısından çok renkli zengin dip yapısı ve tartışılmaz berraklıktaki deniziyle çok sayıda dalış bölgesi mevcut. Hava koşullarının kötü olduğu zamanlarda bile dalış yapılacak bölgelerin bulunması, derin akıntı, gece, reef dalışları ve değişen derinlikteki bölgeleriyle Ayvalık, her seviyedeki dalgıca hitap ediyor.

GÜNÜBİRLİK ADA TURLARI
Ayvalık Adaları’na yemekli ada turları yapan tekneler, ilçe merkezindeki Cumhuriyet meydanından sabah 10.00 gibi hareket edip, akşam 18.00-19.00 gibi dönüş yapıyor. Bu teknelerde öğlen yemeğinde bu yöreye özgü ünlü Papalina balığını yiyebilirsiniz.
 
MİDİLLİ ADASI – AYVALIK ARASI FERİBOT SEFERLERİ
Ayvalık, Yunan Adaları’ndan Midilli’ye (Lesvos) de çok yakındır. Ortalama gidiş süresi 1 saat 45 dakika sürmektedir. Yaz aylarında hemen her gün karşılıklı seferler ile seyahat etmeniz mümkündür.
 
Günübirlik Tur Programları
*KAZDAĞI ŞELALELER TURU
*KAZDAĞI JEEP SAFARİ (1.Hat)
*KAZDAĞI JEEP SAFARİ (2.Hat)
*KAZDAĞI JEEP SAFARİ (3.Hat)
*BOZCAADA TURU
*GÜNÜBİRLİK MİDİLLİ TURU
*KUŞADASI & ŞİRİNCE TURU
*ASSOS - BEHRAMKALE TURU
*BERGAMA TURU
*FOÇA TURU
*GÜNÜBİRLİK ÇEŞME TURU
*BURSA - ULUDAĞ TURU
*ANKARA ANITKABİR TURU
*TİRE & ÖDEMİŞ & BOZDAĞ TURU
*ÇANAKKALE ŞEHİTLİK TURU
*ULUDAĞ KAYAK TURU
 (Yukarıda yer alan  programlar ilçedeki Turizm Seyahat Acentaları tarafından düzenlenmektedir.)

Araç Kiralama (Rent a Car)
Duke Rent a Car
Atatürk Caddesi No:23/C, Ayvalık/BALIKESİR /TÜRKİYE
 
Tel: 0266 312 3794
Sezek Araç Kiralama
Talatpaşa Cad.No:67/B, Ayvalık/BALIKESİR /TÜRKİYE
 
Tel: 0266 312 2456