Ayvalık'ta Gezilecek Görülecek yerler

Ayvalık tarihi yapıları, karakteristik özelliklere sahip evleri, doğal güzellikleri, adaları ile başınızı döndürecek kadar çok şey sunar ziyaretçilerine. Alibey (Cunda) Adası: Bu adanın, Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sindeki Yund Adaları olduğu, Yund adının giderek Cunda’ya dönüştüğü söylenir.
Ayvalık’ı açık denize karşı kapayan bu adaya bir köprü ile karayolundan geçmek mümkün. Yazları Ayvalık’tan Alibey Adası’na her saat motor seferleri de yapılıyor. Neo - klasik hayranları, sessizlik ve doğa ile birlikte olmak isteyenler için en uygun yer olan adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, iç içe girmiş koylarının güzellikleri seyre değerdir. Meşhur papalinası, deniz mahsulleri ve zeytinyağlı ot yemekleriyle ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında akşam yemekleri, adanın olmazsa olmazlarındandır. 

Çamlık: Şehrin hemen kenarında şehre hakim bir tepe olan Çamlık, çamlarla kaplı doğası ve kır gazinolarıyla keyifli bir dinlenme yeridir.
Pordoselene Kulesi: Pordoselene Uygarlığı’nın yeri olarak gösterilen Maden Adası’nın tepesindeki kuledir.

Taşlı Manastır (Tımarhane Adası): Çamlık Koyu’nun tam karşısında kocaman bir kayalık ve bu kayalığın dibinde küçük bir bina gibi görünen Tımarhane Adası, mucizeleri nedeniyle bu adı almış. Adaya zincirlere bağlı olarak çıkanların, akılları başlarında indikleri söylenir.
Şeytan Sofrası: Yuvarlak bir sofrayı andıran görüntüsüyle sarp kayaların üzerinde bir tepe olan Şeytan Sofrası, deniz, koylar ve çamlıklarla süslü manzarasıyla gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biridir.

Tavşan Kulakları Tepesi: Şeytan Sofrası’nın yanı başındaki tepe olan Tavşan Kulakları Tepesi’ne çıktığınızda, kulak biçiminde, üç insan boyu yüksekliğinde iki kaya ile karşılaşırsınız. Dipleri toprakta değil, yatay plakamsı bir kayanın üzerinde duran bu doğa harikasının manzarası da görülmeye değerdir.

Çıplak Tepe: Eskilerin Kalın Dağ dedikleri kraterin tepesidir. Çamlık’taki Tenis Kulübü’nün arkasına düşer. Zirvesinden koyları ve adaları değişik bir açıdan görme olanağı bulabilirsiniz.
İlk Kurşun Tepesi: Önceki kuşağın “İlyas Peygamber” dediği tepe olan İlk Kurşun Tepesi, kentin hakim noktasıdır. Cumhuriyet sonrasında, düşmana atılan “İlk Asker Kurşunu Anısına” “İlk Kurşun Tepesi” adı verilen bu tepe de görülmesi gereken yerler arasında.
Delikli Taş ve Kartal Yuvası: Çamlık Koyunda iskeleye gelindiğinde uç kısma kadar yürüyüp, Tımarhane Adası’yla bulunduğunuz yer arasındaki boğaza bakıldığında, ayağınızın altından başlayan, denizin içine ilerleyen kayalıklara eskiler, ‘’Kartal Yuvası’, az ötesinde ve denizden fışkırmış gibi duran delikli, katran rengi kayaya ‘’Delikli Taş’’diyorlar.
Saatli Camii: İlçe merkezindeki kilise 1928 yılından sonra camiye dönüştürülmüştür.

Çınarlı Camii: İlçe merkezinde, Hamdibey Mahallesi’ndedir. 19. yüzyılın ikinci yarısında Ayvalık’ta oturan Rumlarca yapılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra camiye çevrilmiştir.

Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müze:1874 yılında inşa edilen kilise; akmayan, işlemeli sarımsak taşlarıyla dikkati çeken Aşağı Çeşme sırasındadır. Bulunduğu yer, Hıristiyanlar ile Müslümanların birlikte yaşadığı kentin ilk mahallesidir. Çevresindeki sokak dokusu ve neo-klasik özellik taşıyan sivil mimari dokusu, tipik evleriyle bir bütünlük içindedir. Kilise; mimari özellikleri, içteki mermer işçiliği, dini konuları içeren tavan süslemeleri, İsa’nın doğumundan ölümüne kadar anlatan resimleri, balık derisi üzerine yapılmış azize portreleri ile görülmeye değerdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kilisenin restorasyonu 2013 yılı itibariyle tamamlanmış olup Anıt Müze olarak ziyarete açılmıştır.
Müze; Pazartesi hariç 09:00-19:00 saatlerinde açıktır.
Tel: 0266 312 5328

Taksiyarhis Kilisesi (Aya Nikola kilisesi)  Alibey  Adası: Ayvalık ilçesinin en eski yerleşim merkezlerinden olan ve Alibey olarak da bilinen Cunda Adası’ndaki tarihi Taksiyarhis Kilisesi, Cunda Adası’nın en önemli anıt yapılarındandır. Kilise, restorasyondan sonra müze olarak ziyarete açılmıştır.

Ayazma Kilisesi (19.yy): Ion sütunlu Fenoremeni Kilisesi, Ortodokslar tarafından içindeki kutsal su nedeniyle “Ayazma” olarak anılmaktadır. Ayvalık Merkezde sokak arasında evlerle ve dar sokaklarla çevrili durumda bulunan taştan yapılmış kilise binası 19.yy da inşa edilmiştir. En önemli özelliği sarımsak taşından işlenmiş alınlığıdır. Dış cephe elemanları yönünden ilçede iyi korunmuş kiliseler arasında yer alan bina uzun yıllar yağ atölyesi olarak kullanılmıştır.

Ayışığı Manastırı (Alibey Adası): Ayışığı Manastırı diye Türkçeleştirilen Pateriça’ daki (Alibey Adası’nın kuzeye doğru uzantısı) Manastıra, Birinci ve İkinci Köyü geçtikten sonra ulaşılır. Restore edilen Manastır, “Müze – Ev” olarak kullanılmaktadır.

Leka  Panaya Manastırı:1835 yılında yapıldığı belirtilen, zeytin ormanının içinden yükselen, kıyıdaki tüm güzelliklerin içinde, boğazın kenarında olan yapı onarım görmüş olmasından dolayı anıtsal mimarisini sergilemeye devam eder. İçindeki kilise, yatakhane, mutfak, kitaplık, idari işler ile ilgili odalar, çamaşırhane, konuk odaları gibi manastırı oluşturan mekânlar belli bir düzen içinde konumlandırılmıştır.

Ayvalık Ticaret Tarihi Galerisi ve Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı: Ayvalık Ticaret Odası binasının hemen karşısında yer alan çift cepheli, tarihi bir binanın restore edilmesiyle kazanıldığı, iki bölümden oluşan binanın, Laboratuar bölümünde zeytinyağı tadım kursları düzenlenmektedir. Tarihi binanın ikinci bölümü ise galeri-müze olarak kullanılmaktadır.