Balıkesir’de Su Sporları

Balıkesir, su sporları meraklıları için büyük bir çeşitlilik sunmaktadır. Yöresel tekne turları, banana, su kayağı, jet ski ve su altı dalışları ve benzer faaliyetler daha çok Edremit (Akçay- Altınoluk), Ayvalık (Ali bey Adası- Sarımsaklı Plajı) Burhaniye (Ören) ve Erdek kıyılarında yapılmaktadır.

Sualtı Dalış Turizmi
İlimiz, sualtı florası ve faunası bakımından ekolojik niş oluşturan Ayvalık Adaları ’nda binlerce yıldan beri oluşan deniz dibinin güzellikleri ve zenginliklerini görebilmek mümkündür. Marmara ve Avşa Adaları ile Erdek ve Edremit’i de unutmamak gerekiyor.

Kuzey Ege’de 22 adacıktan oluşan Ayvalık ilçemiz, balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen bir dalış bölgesidir. Mercan resifleri açısından çok renkli zengin dip yapısı ve tartışılmaz berraklıktaki denizi ile 60 adet dalış yapılacak bölge bulunuyor. Hava koşullarının kötü olduğu zamanlarda bile dalış yapılacak bölgelerin bulunulması, derin akıntı, gece, reef dalışları ve değişen derinlikteki bölgeleriyle her seviyedeki dalgıca hitap etmektedir.

Diving Bölgeleri

Erdek:
1) Paşalimanı Adası
2) Marmara Adası
    -Asmalı Köyü
    -Saraylı Köyü
3)Turanlar
4)Ormanlı Köyü Kıyıları 

Edremit 
1)Deli Mahmut Sığlığı
2)Ali Reis Sığlığı 

Körfez Diving Center (Kemal Çalışkan) 

Adres: Atatürk Bulvarı Öz Aral Pasajı No:61\a-7 Ayvalık
İrtibat Tel: 0 266 312 49 96 - www.korfezdiving.com

Ayvalık’ta Dalış Meraklıları İçin Fırsatlar
24 adaya sahip Ayvalık’ın eşsiz güzelliklerle bezeli sualtı zenginlikleri, dalış meraklılarını bekliyor.  Kırmızı mercandan amfora tarlalarına kadar keşfedilmeyi bekleyen gizemlerle dolu Ayvalık sularında dalış sezonu baharla birlikte başlıyor.

Ayvalık´ta İlyosta´dan Melina´ya, Taş Adasından Deli Memet ve Kerbela´ya 60 dalış bölgesi mevcut. Bu dalış bölgelerine gece ve gündüz dalışları düzenleniyor.
İlyosta, Melina, Taş Adası, Yalnız Ada ile kırmızı mercanların yoğun olduğu Ezer Bey, Kerbela ve Deli Memet gibi dalış noktalarında dalış eğitimi de veriliyor.

Ayvalık, Kuzey Ege´de 24 adacıktan oluşan, balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen dalış bölgelerinden birisidir. Mercan reefleri açısından çok renkli, zengin dip yapısı ve tartışılmaz berraklıktaki denizi ile su altı fotoğrafçıları içinde ideal bir mekandır.

Hava koşulları kötü olduğu zamanlarda bile dalış yapılacak bölgelerin bulunabilmesi balıkadamlar için büyük avantaj. Derin, akıntı, gece ve reef dalışları için mükemmel bir dalış bölgesi olan ilçemiz, değişen derinlikteki bölgeleriyle de her seviyedeki dalgıca hitap edebiliyor

Yelken ve Surf Turizmi 
İlimiz kıyılarında yeterince değerlendirilemeyen turizm potansiyelinden birisi de hiç kuşkusuz Ayvalık, Edremit, Burhaniye ve Erdek kıyılarının kendine özgü rüzgarıdır. Artık yörenin simgesi haline gelmiş ,süreklilik arz eden ve tatlı tatlı esen rüzgar Yelken ile Windsurf için son derece elverişlidir. Gerek denizlerimiz , gerek rüzgarımız , gerekse kıyı şeridindeki tesislerimiz ile ilçelerimiz “Yelken ve Windsurf Yarışmaları” için ideal bir yerdir. Faaliyetler Yelken İhtisas Klüplerince yapılmaktadır. 

Bandırma Yelken İhtisas Kulübü
Adres: Atatürk Cad. No:339 Bandırma

Tel: 0 266 733 86 00 
Faks: 0 266 733 86 13 

Zefira Turizm Seyahat Acentası 

Adres: Hürriyet Meydanı / Burhaniye 
Tel: 0 266 412 52 05
Faks:0 266 412 03 59 

Uluslararası Spor Müsabakaları
Ağustos ayının 4. haftasında Erdek ilçemizde Rusya, Bulgaristan, Malta, Kazakistan, Ukrayna, Çekoslovakya, Yugoslavya,İspanya ve İsviçre’nin katılımı ile Uluslar arası Triathlon müsabakası düzenlenmektedir. 

İrtibat Tel: Erdek Belediyesi - 0 266 835 10 50

Kaynak:
www.balikesirkulturturizm.gov.tr
http://ayvalik.meb.gov.tr/