Balıkesir’de Yat Turizmi - Marinalar

Balıkesir yat turizmi açısından, Ayvalık’taki Ayvalık Setur Marina ile Sadan Yat Çekek Yeri, Burhaniye’deki Yat Limanı ve kıyı şeridinde bulunan çeşitli balıkçı barınaklarıyla imkanlar sunmaktadır. Avşa Adasında yeni yat limanı yapılması yönünde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kararlaştırılan bir yat limanı projesi bulunmaktadır. Üç kez çıkılan ihaleye herhangi bir başvuru yapılmaması sebebiyle fiili bir gelişme olmamıştır. Ayrıca Altınova ve Erdek Belediyeleri tarafından bazı girişimler yapılmış olup henüz bir sonuç alınamamıştır.

Yat turizmini besleyen diğer turizm çeşitleri olarak kabul edilen sörf, yelken ve dalış sporları açısından Balıkesir kıyıları uygun koylara sahiptir. Ayvalık, Burhaniye, Erdek ve Altınoluk’ta yelken kulüpleri tarafından yapılan faaliyetler ile il kıyı şeridinde yapılan çeşitli dalış etkinlikleri bulunmaktadır. Ayvalık sualtı zenginlikleriyle birçok dalış noktası barındırmakta ve bölgede öne çıkmaktadır.

Ayvalık
Ayvalık, yat turizmi açısından Balıkesir’in en hareketli destinasyonudur. Yat turizmi kapsamında kullanılan yerler Ayvalık Setur Marina, Sadan Yat Çekek Yeri ve gelen yatların bağlanma ve bakım onarım ihtiyacına da cevap verebilen Alibey Adası Balıkçı Barınağı’dır. Ayvalık sayısız korunaklı koyu sebebiyle teknelerin rahatlıkla bağlanabildiği bir coğrafyaya sahip olduğundan yatçılar için özellikle tercih sebebi olan bir yerdir.

Ayvalık’ta, kişiye özel yat yaparak hem yerli hem de yabancı yat alıcısına hizmet veren Kuzey Ege Yatçılık firması bulunmaktadır. Söz konusu firma Ağustos 2013 tarihinden itibaren modern bir tesise taşınarak faaliyetlerine burada devam etmektedir. Ayrıca çekek yeri olarak hizmet veren Sadan Çekek Yeri’nde de yılda iki veya üç tekne yapımı gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte bölgede yat kiralamak isteyenlere hizmet veren bir firma bulunmaktadır.

Su sporları açısından incelendiğinde Ayvalık’ta yelken sporu alanında faaliyet gösteren ve Türkiye Yelken Federasyonuna bağlı olarak çalışan Ayvalık Yelken İhtisas Kulübü bulunmaktadır. Yelken etkinlikleri yanında, çeşitli dalış merkezleri sualtı dalış etkinlikleri yapmak isteyenlere hizmet vermektedir.ulasim

Ayvalık Setur Marina
Balıkesir’in tek marinası olmasının yanı sıra Çeşme ve İstanbul arasındaki tek marina olma özelliğini de taşıyan Ayvalık Setur Marina mavi bayrak ödüllü bir marinadır. Marinanın işletimi, 1997 yılı Ağustos ayından itibaren Setur Marinalar zinciri tarafından yapılmaktadır.

Denizde 200, karada 70 yat bağlama kapasitesine sahip olan marina mevcut haliyle tam kapasite ile çalışmaktadır. Marina yönetimi tarafından verilen bilgiye göre kapasite arttırma yönünde çalışmalar yapılmakta olup imar planı tadilatı sonucunda deniz kapasitesinin 220, kara kapasitesinin ise 80 yat olması amaçlanmaktadır.


Ayvalık Setur Mariada, başta diğer illerden gelen yatlar olmak üzere, yabancı bayraklı ve Balıkesirli yatçılara ait yatlar konaklamaktadır. Liman Başkanlığına kayıtlı 1400 tekne ve yat bulunmakta olup bunların yaklaşık 20 tanesi marinada konaklamaktadır. Marinada bulunan nyabancı yat sayısı önceki yıllara oranla giderek azalmaktadır. Güney kıyılarda yeni marinaların açılması sonucunda yabancı yat sahipleri, iklimin daha sıcak olması sebebiyle bu bölgelere gitmektedir. Diğer yandan marinada konaklayan yerli yat sayısı önceki yıllara göre artmaktadır.

Ayvalık Setur Marina, yeni yapılan marinalara oranla daha az sosyal alana sahiptir. Marinada halka da açık olan bir adet süpermarket ve bir restorant bulunmakla beraber bu alanlar dışında halkın marinaya girişinde güvenlik nedeniyle kısıtlamalar bulunmaktadır. Yeni tip marinalarda, halkın marinada gezebileceği daha fazla sosyal alan bulunduğundan (restaurant, AVM, kafeterya vb.) o bölgenin marina kültürü ile bütünleşme imkânı da daha fazladır.

Marina, İzmir Uluslararası Adnan Menderes Havalimanı’na 175 km, Edremit Koca Seyit Havalimanı’na ise 43 km uzaklıkta bulunmaktadır. 2010 yılında uluslararası uçuş standartlarına uygun hale getirilen Koca Seyit Havalimanı’nda gerçekleştirilen uluslararası uçuş sayılarının artması yat ve deniz turizmini canlandırmıştır.ulasim

2. Sadan Yat Çekek Yeri
Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen Turizm İşletme Belgeli olan Sadan Yat Çekek Yeri, 1985 yılından itibaren Sadan Gemicilik Limited Şirketi tarafından işletilmektedir. Bağlama kapasitesi 140 olan işletmede kış aylarında ağır bakım hizmetleri, yaz aylarında ise daha ufak çaplı bakım onarım çalışmaları yapılmakta olup, yılda yaklaşık 600-700 civarında yat ve tekneye hizmet verilmektedir. Çekek yerinde bakım onarım yanında yılda 2 veya 3 adet tekne imalatı da yapılmaktadır.

Kiralama süresi 2019 yılında sona erecek olan tesisin yat limanına dönüştürülmesi ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmakla beraber kaynak yetersizliği sebebiyle henüz bir gelişme sağlanamamıştır. Projenin 30-40 milyon TL maliyeti olacağı bildirilmekte olup yat limanı yapılması durumunda talep sıkıntısı yaşanmayacağı bildirilmektedir.ulasim

3. Alibey Adası Balıkçı Barınağı
Alibey Adasında bulunan ve Ayvalık Su Ürünleri Kooperatifi tarafından işletilen balıkçı barınağında, balıkçı teknelerinin yanında turistik amaçlı özel yatlar da bağlanmaktadır. Balıkçı barınağı, bağlama fiyatlarının marinaya oranla düşük olması sebebiyle bazı yatçılar tarafından özellikle tercih edilmektedir.


Burada konaklayan yat sayısı yaz ve kış aylarına göre değişmekle beraber ortalama 30 yat civarındadır. Dock denilen yüzer vapur iskelesi kullanılarak kapasite arttırılması amaçlanmaktadır. Balıkçı barınağı içinde bulunan çekek yerinde turistik amaçla bölgeye gelen yerli ve yabancı yatlara bakım onarım hizmeti de verilmektedir.4.1.4 Altınova Yat Limanı Projesi
Altınova Belediyesi(*) tarafından yapılan girişimlerle başlayan 350 yat kapasiteli yat limanı projesinde 2007 yılında dolgu imar planı, 2008 yılında ise ÇED onayı alınmıştır. Yat limanı projesinde deniz dolgusu tamamlanmış ancak ana mendirek dolgusu yapılmamıştır. Proje maddi yetersizlik sebebiyle ilerleyememiştir. ((*) ALTINOVA Belediyesi 6360 Sayılı Kanunla Kapatılmıştır!

ulasim

4.2 Burhaniye Yat Limanı ve Balıkçı Barınağı
Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2007 yılında Burhaniye Belediyesine devredilen Burhaniye Yat Limanı ve Balıkçı Barınağı, denizde 210, karada ise 100 adet yat bağlama kapasitesine sahiptir. Hâlihazırda yat limanında konaklayan yaklaşık 110 yat bulunmaktadır.

Yat Limanında; 737 m uzunluğunda ana mendirek, 218 m uzunluğunda tali mendirek 448 m uzunluğunda rıhtım, elektrik, haberleşme, su temini, drenaj, kanalizasyon, katı ve sıvı atıkların imhası ile ilgili alt yapı mevcuttur. Belediye tarafından 24 saat güvenlik hizmeti verilmekte olup yakın zamanda bakım onarım çalışmaları yapılması planlanmaktadır.


Edremit
Altınoluk Balıkçı Barınağı, yetersiz kapasitesi ve altyapı eksiklikleri nedeniyle yatların konaklaması için çok uygun bir alan değildir. Yat turizminin yoğun olarak yapıldığı yaz aylarında kısa süreli konaklamalar yapılmakta olup bunun dışında bir hareketlilik bulunmamaktadır. Barınakta yapımı devam eden dalgakıran çalışmalarının tamamlanması sonucunda kısıtlı sayıda yat için bir alan oluşacaktır.

Bölgeye gelen yatçılar mevcut koşulların konaklamaya daha elverişli olması sebebiyle, Burhaniye ve Ayvalık yat limanlarını tercih etmektedirler. Güre’de yapım çalışmaları devam eden bir balıkçı barınağı bulunmaktadır. Bu barınağın faaliyete geçmesiyle birlikte bölgeye gelen yatların bağlanabileceği ayrı bir alan oluşacaktır.

Bandırma
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2010 yılı Ağustos ayında yapımı tamamlanan Bandırma Merkez Balıkçı Barınağı’nın faaliyete geçmesiyle merkezde yatların konaklayabileceği bir alan açılacaktır. Balıkçı Barınağı’nın kullanım hakkını Çakıl Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifi almıştır, işletmeye açılmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Bandırma Liman Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmede; Bandırma Merkez Balıkçı Barınağı’nın faaliyete geçmesiyle Bandırma’da bulunan 3 adet büyük ve 80 civarında küçük tekne ile dışardan bölgeye gelecek olan yatların ihtiyacına cevap vereceği bildirilmektedir.
Faaliyete geçecek olan Merkez Balıkçı Barınağı dışında Dut Limanı ve Sahil Yenice Balıkçı barınakları da ihtiyaç halinde kullanılabilir özellikte olup her birinin ortalama 10-15 yat bağlama kapasitesi bulunmaktadır.

Erdek
Erdek’te bulunan Merkez Balıkçı Barınağı balıkçı teknelerinin haricinde, yatların bağlanması amacıyla da kullanılmakta olup, barınağın yaklaşık 20 adet yat bağlama kapasitesi bulunmaktadır. Bu haliyle yaz aylarında ilçeye gelen 15-20 civarındaki yatın 2-3 günlük konaklama ile elektrik ve su gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Erdek Merkez Barınma Yeri dışında ihtiyaç duyulması durumunda Ocaklar, Narlı ve İlhanlar’da bulunan Balıkçı Barınakları da yat bağlama amacıyla kullanılmaktadır. Bu barınakların ortalama yat bağlama kapasitesi 10-15 yat civarındadır.

Erdek Belediyesi tarafından Yalı Mahallesinde kurulması planlanan Yat Limanına ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planları dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca 07/01/2011 tarihi ile onay almıştır. Ancak bu süreçten sonra Belediye tarafından maddi kısıtlılık yüzünden herhangi bir işlem yapılmamıştır

Marmara ve Avşa Adası
Avşa Adasında bulunan Yiğitler Barınma Yeri yat bağlama amacıyla kullanılmakta olup yaz aylarında günde ortalama 10 yat konaklamaktadır.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Avşa Adasında 200 yat kapasiteli Türkeli Yat Limanı, projesinin yapımı sürmektedir.

Kaynak: Balıkesir’de Yat Turizmi - GMKA Araştırması - 2014