Gönen Kaplıcaları

Sıcak su kaynakları nedeni ile Antik Çağda ismi ‘Artemea’’ olan Gönen, kralların yaz aylarında tatillerini geçirdikleri, şifalı sularından yararlandıkları kaplıca merkezi olmuştur. M.Ö. yaklaşık 4 yy.dan itibaren kullanıldığı bilinmektedir. Kaplıcaların hemen yanında Bizans döneminden kalan Mozaik Müzesi ilgi çekicidir.İlçe merkezinde ve Ekşidere Köyü’nde bulunan sıcak su kaynakları nedeniyle insanların şifa bulmak için geldikleri Gönen, şehirleşme tarihinde “Kaplıca Şehri” ya da “Şifa Şehri” olarak tanınmaktadır.


Gönen Merkez Kaplıcaları - Termal Turizm Merkezi

Dünyaca Ünlü Gönen Kaplıcaları Balıkesir’in Gönen Gönen ilçe merkezine 300 m uzaklıktadır. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı, Turizm Bakanlığı’ndan İşletme Belgeli Kaplıcalar 70.000 m2 lik doğal bir park üzerinde Gönen çayı kenarında konuşlanmış yeşillikler içinde müstesna bir konumdadır.


Sıcaklık:
71-82 º C pH:7.26

ulasim

Kaplıcada Tedavi Olunan Hastalıklar:

Kaplıca suları fluorür içeren sodyumlu sülfatlı klorürlü bikarbonatlı bir bileşime sahiptir. Kireçlenme, omurlar arası daralmalara bağlı sinir ve damar sıkışmaları, eklem romatizmalarının kronik dönemleri, ankilozan spondilit, adele romatizması, bel ve boyun fıtığı, bel kayması, kronik tendon, tendon kılıfı, eklem kapsülü gibi yumuşak doku romatizmaları, sellülit, adele spazmları, bazı ortopedik hastalıklar, kırık sekeller, kontraktürler, bazı sinir felçlerinde ilk 3 haftadaki ilaç tedavisinin devamı olarak (örneğin; yüz felcinde) tünel sendromları denen bazı tür sinir sıkışmaları, bronşiyal astım, migren, alerjik sinüzit, küçük ölçülü böbrek taşı hastalığı, nikotin ve alkol tedavisi, gastrit ülser ve benzeri..

Gönen Kaplıcaları bünyesinde Bakanlığımız İşletme Belgeli (4 yıldızlı) otel ve hemen yanında Belediye Belgeli 4 ayrı konaklama tesisi bulunmaktadır.

İletişim:
Banyolar Mevkii Gönen - Balıkesir
(0266) 762 18 40 - 762 05 03
www.gonenkaplicalari.com

Gönen Ekşidere Dağ Ilıcası -Termal Turizm Merkezi
Yeşil Gönen, el emeği göz nuru ile işlenmiş oyaları, pirinci, süt ve süt ürünleri kadar termal kaplıcaları ile de ünlüdür.

Kaplıca Gönen ilçe merkezine 13km mesafededir. Sürekli çalışan servis araçları ile gidilebilmektedir.


Sıcaklık:
38-46 ºC

ulasim

Kaplıcada Tedavi Olunan Hastalıklar:
Gençlik suyu sülfat klorürlü sodyum kalsiyum ve oligometaliktir. Suyun radyoaktif olması, gençlik suyu denmesine sebep olmuştur.

Romatizma, kireçlenme, sinirsel ve ruhsal hastalıklar, kas ve damar rahatsızlıkları, kırık vakaları, ameliyat sancıları, ayak,sırt, bel ağrıları, lumbago, panomi, eklem sertlikleri, zayıflama ve uyku bozukluklarına iyi gelmektedir. Ilıcada banyo yapılmakla beraber içme suyu olarak da kullanılmaktadır. Suyu içildiğinde böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Kür amaçlı kapalı havuz ve Türk hamamı mevcuttur.

Tesislerin yanı başında 18 ºC sıcaklıktaki ‘’Gençlik İçmesi’’ olarak adlandırılan bir su kaynağı bulunmaktadır. Böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği kanıtlanan su, dinlendirici yönüyle de bilinmektedir.


İletişim:
Gönen - Ekşidere Balıkesir
Tel: (0266) 786 50 03 - 786 50 08
Faks: (0266) 786 50 10